Öğretmen Diyarı

Fakire Eğitim Yardımı Var Mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan 2 milyondan fazla öğrenciye şartlı eğitim yardımı yapacak.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılında daeğitim yardımlarını sürdürecek. Maddi imkansızlıktan dolayı okuyamayan 2 milyondan fazla öğrencinin yapılacak şartlı eğitim yardımıyla eğitime katılması hedefleniyor.

 

Bakanlık, sosyal yardım programlarıyla yoksullukla mücadele alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.

 

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce yürütülen sosyal yardım programları arasındaki eğitim yardımları, kapsamı açısından öne çıkıyor.

 

Geçen yıl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fon kaynaklarının yüzde 29'luk oranı, çocukların eğitimine yönelik desteklere ayrıldı.

 

Bakanlığın eğitim yardım programları arasında şartlı eğitim yardımları, engelli öğrencilerinokullara taşınması, ücretsiz ders kitabı, öğrenci taşıma, barınma, taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere öğle yemeği verilmesi bulunuyor.

 

KIZLARA, ERKEKLERDEN DAHA FAZLA ÖDENİYOR

 

Bakanlık, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen yoksul ailelere, çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, ''Şartlı Eğitim Yardım'' hizmeti sunuyor.

 

2013 yılında yaklaşık 2 milyon öğrencinin faydalandığı bu yardım, yeni eğitim öğretim yılında da devam edecek. Bu eğitim yılında da 2 milyonun üzerinde çocuğa ulaşılması ve okulakazandırılması hedefleniyor.

 

Yardım ödemeleri PTT'ler aracılığıyla doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılıyor.

 

Kız çocukları için verilen yardım miktarı, erkek çocuklarına yapılanyardım miktarından dahayüksek.

 

İlköğretime devam eden erkek çocuk için aylık 35 TL, kız öğrenci için aylık 40 TL; ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL, kız öğrenciler için ise aylık 60 TL yardım yapılıyor.

 

TEMEL OKUL İHTİYAÇLARI DA KARŞILANIYOR

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği için de birçok eğitim yardımını yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilere öğle yemeği desteği de sağlıyor. Ayrıca özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okullara erişimi de sağlanıyor.

 

Taşımalı sistem dışında kalan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ulaşım, barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik Sosyal Yardım Dayanışma Vakıflarınca destek veriliyor.

 

Öte yandan bu vakıflar, yoksul vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda eğitim-öğretim yılının herhangi bir döneminde ilköğretim ve lisede okuyan fakir ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarının önlük, ayakkabı, çanta, kırtasiye gibi temel okul ihtiyaçlarını da karşılıyor.

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim