Öğretmen Diyarı

Eylem alanında ders anlattı

AA-DHA
Üniversite öğretim üyesi İzmir’de Gezi Parkı olaylarını protesto eden öğrencilerine alanda ders anlattı.

Gezi Parkı için eyleme katılan öğrencileri, meydanın bir köşesinde toplayan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Susmuş, sınav öncesi ‘maliyet muhasebesi’ dersinin konu tekrarını yaptı. İzmir Gündoğdu Meydanı'nda çimlerin üzerine oturan öğrenciler, seyyar tahta üzerinde ders anlatan hocayı pür dikkat dinledi. Prof. Dr. Türker Susmuş, ders bitiminde eyleme bireysel olarak geldiğini, üniversiteyi temsil etmediğini söyledi. Susmuş, "Öğrencilerden bir kısmı demokratik haklarını kullanmak için eyleme katılıyor. Üniversite yönetiminden 'ders çalışamıyoruz, sınavları erteleyebilir misiniz' talebinde bulundular. Bu talep uygun görülmedi. Yarın maliyet muhasebesi dersinden sınav yapacağım. Burada bulunmak isteyenler sınava çalışamayacak düşüncesiyle böyle bir yolu seçtim. Konu tekrarı yaptık" diye konuştu.
Öğrencilerden ders esnasında taşkınlık yapmamalarını ve slogan atmamalarını isteyen Susmuş, şunları söyledi:
"Buraya gelen hiçbir öğrencimiz tahrik etme, aşırıya kaçma gibi bir davranış içine girmedi. Çok güzel bayram havasında dersimizi anlattık. Sınavda çıkabilecek konuların tekrarını yaptık. Dersin sonunda öğrencilere zor olan alanlardan soru sorulmayacağı müjdesini verdim. Bayram havasında hem dersimizi işledik hem de demokratik hakkımızı kullandık."
Öğrencilerden biri, "Hocamız, maliyet muhasebesi dersinden vizeden finale kadarki bölümün tekrarını yaptı. Bu dersten geçen yıl kalmıştım. Hocamız ders anlatacağını söyleyince biz de dinledik. Herhangi bir provokasyon olmadan sadece dersimizi dinledik. Yarın sınava gireceğiz, benim için iyi bir konu tekrarı oldu" dedi.

Sınavlara eylem çadırlarında çalıştılar

Öte yandan Antalya’da Gezi Parkı eylemlerine destek veren öğrencilerden bir bölümü de sabaha kadar çadırlarda ders çalıştı. 
Gezi Parkı eylemine destek için Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan çadırlarda kalan öğrencilerin bir bölümü sabaha kadar ders çalışırken bir bölümü de çeşitli oyunlar oynayarak zaman geçiriyor.
Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan yeşillik alanda 4 gün önce 5 çadırla başlayan ‘Sivil Meydan Direnişi’ adlı eylemde çadırlar alanı tamamen doldurdu. Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu eyleme 40 çadırla 300’e yakın kişi katılıyor. Bazı öğrenciler gece boyunca sınavlarına çalışırken bazı gruplar da çeşitli oyunlar oynayarak eğleniyor. Kültürel ve sanatsal aktivitelerin de yer aldığı çadırlarda vatandaşların katkısı ile oluşturulan ücretsiz yiyecek standı da bulunuyor.
Bu arada meydana yakın binanın ön cephesine dün gece sabaha karşı AKUT ekipleri tarafından büyük bir bayrak asılırken Atatürk Anıtı önünde oturup slogan atan bir grup eylemci de fişlenme korkusu yaşadıklarını söyleyerek görüntü alınmasını istemedi.
Büyükşehir Belediyesi ekipleri önceki gece olduğu gibi dün gece de meydanda kalan gençlere sıcak çorba dağıttı.
Antalya’da çadırda geceleyen gençlerin beklediği meydan, gündüzleri de meraklı vatandaşların gezip hatıra fotoğrafları çektirdiği platforma dönüştü.

Eylemde LYS hazırlığı

Denizli’de lise öğrencileri protesto yapmak için geldikleri meydanda test çözerek Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) hazırlanıyor.
Taksim Gezi Parkı protestolarına destek için Delikliçınar Meydanı'nda toplanan lise son sınıf öğrencileri, Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) test çözerek hazırlanıyor. Gruplar meydandan gece gündüz ayrılmıyor, burada yatıp kalkıyor. Yere serdikleri battaniyelerde uyuyan eylemci gençler, birbirlerine masaj bile yaparak dayanışma örneği sergiliyor. Liseliler ise ,hayatlarının en önemli sınavına eylem meydanında testler çözerek hazırlanıyor. Öğrenciler, meydandan ayrılmayıp hem destek veriyor hem de 15 Haziran'da başlayacak olan LYS'ye protestolar ve sloganlar eşliğinde yanlarında getirdikleri kitaplar ve testlerle hazırlanmaya çalışıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim