Öğretmen Diyarı

Evlilik Yıl Dönümünde Böbreğini Hediye Etti

Konya’da 3 aydır böbrek hastası olan 2 çocuk babası 32 yaşındaki Asla Güneş, evlilik yıl dönümünde eşi Gülay Güneş’in verdiği böbrekle eski sağlığına kavuştu. Fatih Mahallesi’nde simitçilik yaparak geçimini sağlayan Asla Güneş’e halsizlik şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

 

Bir süre diyalize giren Asla Güneş, daha sonra yoğun bakıma alındı. Eşi Gülay Güneş’in böbreğini vermek istemesi üzerine yapılan tetkiklerle doku örneklerinin uyumlu çıkması Asla Güneş’in sağlığına kavuşma sürecini hızlandırdı. Ameliyatın 10. evlilik yıl dönümünde olmasını isteyen Gülay Güneş hediye olarak böbreğini eşi Asla Güneş’e verdi.

 

 “KALICI BİR HEDİYE OLDU AMA DAHA ANLAMLI OLMASINI İSTEDİK”

Eşine evlilik yıl dönümlerinde böbreğini veren Gülay Güneş, “Eşim hastalanmadan önce bir çok kez hastaneye gidip gelmiştik. Yoğun bakıma yattığında doktorlar böbreklerin iflas ettiğini söyledi. Bende iki çocuğumun babası olan kocama böbreklerimi vermek istediğimi doktorlara söyledim. Yapılacak tetkiklerin sonrasında böbreğin uyup uymadığına bakacaklarını ilettiler. Biz bir müddet diyalize gittik. Daha sonra doktorlar telefon açarak beni tetkik yapmaya çağırdılar. Akraba değiliz ama dokularımız çok uyumlu çıktı. Sonrasında ameliyatın evlilik yıl dönümüne gelmesini istedik. Çünkü kalıcı bir hediye oldu ama daha anlamlı olmasını istedik” dedi.

 

“BEN ÖNCEDEN ONA KALBİMİ VERMİŞTİM”

Eşinin verdiği böbrekle sağlığına kavuşan Asla Güneş, “Bu hastalığa bundan 3 ay önce yakalandım. Hastalığımın nedeni yüksek tansiyona bağlıymış. Eşim o günden bugüne hep arkamda destek oldu. Bu hastalığın halsizlikleri ve yasakları çok, Allah kimseye göstermesin. Eşimin bugün bana yaptığı fedakarlık, ayrıca evlilik yıl dönümü olarak verdiği böbrek, artık bana yeni bir hayat verdi. Ondan Allah razı olsun, çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ameliyat gününün evlilik yıldönümüne gelmesinin eşinin fikri olduğunu ifade eden Asla Güneş, “Böbreği verme fikri de ilk eşimden çıkmıştı. O günden beri zaten koşturuyorduk. Şu anda çok sağlıklıyım. Hastalık sürecinde çok yasaklarım vardı ama şimdi her şey serbest. Allah herkese eşim gibi fedakarlık gösteren insanları nasip etsin” diye konuştu.

 

Eşine evlilik yıldönümü hediyesi olarak ne alacağı sorulan Asla Güneş’in “Ben önceden ona kalbimi vermiştim” cevabı eşi Gülay Güneş’i mutlu etti.

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan ameliyat hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, “3 ay önce böbrek yetmezliğine yakalanan 32 yaşındaki hastamızı, eşinden aldığımız böbreği, laparoskopikyöntemle kapalı yöntemle aldığımız böbreği hastamıza naklettik. Şu an hastamızın durumu gayet iyi birkaç gün içerisinde taburcu etmeyi planlıyoruz. Hastamız böbrek hastalığına yakalandıktan sonra eşi ona bir evlilik yıl dönümü hediyesi vermek istedi ve ameliyatın özellikle evlilik yıldönümüne denk gelen günde yapılmasını talep etti. Bizde hastamızı kırmamak için ameliyatı o şekilde gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

 

Haber 7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim