Öğretmen Diyarı

Evlenme yardımına yaş sınırı getirildi..

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenmeyierteleyen çiftlere vermeyi planladığı 10 bin TL’lik çeyiz yardımına yaş sınırı getirildi. Sınır, üniversite mezunları için 26, lise mezunları için ise 24 olarak belirlendi. Kredilerde 18 yaş da alt sınır olacak. Bakanlık, bankalardan ise “Evleneceğiz, kredi almak istiyoruz” talebiyle gelenlerin yaşlarına dikkat etmelerini isteyecek. Bakanlık, gençlerinevliliklerini ertelememeleri için faizsiz kredi yöntemini geliştirdi. Bu kapsamda yoksulluk ya da sosyal güvence şartı aranmayacak. Bakan Şahin, çiftlerin 1 yıl içinde çocuk yapmaları halinde kredinin ödemesinin 1 yıl erteleneceğini de duyurdu.  

'24 yaşından sonra 3 çocuk potansiyeli azaldığı için olabilir'
Ressam Karolin FİŞEKÇİ:

24 yaşından sonra evlenen bir kadının 3 çocuk potansiyeli azalıyor. Eğer politik bir yaklaşım ile böyle bir karar alınmışsa bu doğrultuda işleyebilir. "Çocuk yapamazlar" endişesi böyle bir karar almaya yönlendirmiş olabilir. Geleneklere göre Anadolu’da 15 ve 18 yaş arasında kız çocukları evlenir, 18’den büyük olup evlenmemiş olanlara evdekalmış gözüyle bakılır. Bunun devamı olsa gerek. Ama Anadolu’da maksimum 18 yaş iken, bakanlık 24’e yükseltmiş. Yani eskiye göre yine iyi.

'Kasıt yoktur ama ayrım yapılmamalı'
Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT:

Empati kurmaya çalışıyorum, elindeki maddi destek imkânı belli bir miktarsa onu "Adil olarak paylaştıralım" diye düşünüyor olabilirler. Bu konuyla ilgili bütçe ayrılmışsa o bütçeyi "Adil dağıtayım" diye düşünmüş olabilirler. Maddi imkânı olmayan, uzun yıllarevlenmek için imkân bulamamış insanlar da madem destekleniyorayrım yapılmaması gerekir. Kasıt olduğunu düşünmek istemem.

'Yoksulluk şartının olmaması iyi'
Habertürk Yazarı Nihal Bengisu KARACA:

Maddi koşulların yetersizliği nedeniyle evliliği erteleyen binlerce genç var. Birçok ilişkinin, uzun süren evlilik arifesi nedeniyle, "koşullar düzelene kadar bekleme"zorunluluğuna dayanamayıp iflas ettiği de bir vakıa. Devletin evlenmek isteyen gençlere yardım yapması olumlu. Yoksulluk şartının aranmamasıda pozitif bir detay. Bu tür yardımlarda yaş sınırı da konulabilir, istismarı önlemek açısından. Ancak üniversite mezunları için 26 yaş sınırı çok gerçekçi değil.

'Yaş sınırı olmamalı, bu saçmalık, bir de 10 bin lira neye yeter?'
Sanatçı Nurseli İDİZ:

Çeyiz yardımında yaş sınırı olmamalı. Ben çok erken evlendim, 24 yaşımda Elif’i doğurmuştum. Ben ki kültürlü bir aileden geliyorum sözüm ona. Kızım 30 yaşına gelmek üzere. "Kızım git doğur"mu diyeceğim? Hayat şartları neyi gerektiriyorsa onu yapıyor çocuklar. Yaş sınırı olmamalı. 24 değil de 27 olursa ne yapacak? Böyle bir saçmalık var mı? Bir de 10 bin lira neye yetiyor?

'Daha çok çocuk yapmaya teşvik ediyor'
Kadın Merkezi(KAMER) Vakfı Başkanı Nebahat AKKOÇ:

İnsanları erken evlendirmeye, 3-5 çocuk yapmaya teşvik eden bir politikanın uygulaması olarak getirildi. Tabii ki doğru bulmuyorum. Madem böyle bir imkân var, kimin kaç yaşında evlendiğine bakılmaz, çeyiz yardımının herkese verilmesi lazım. Ne bu politikayı, ne de bu uygulamayı onaylamamız mümkün değil.

'24 yaşın üstüne yardım yapılmalı'
Van Kadın Derneği Gönüllüsü Zozan ÖZGÖKÇE:

O kadar erken yaşta evlendirilmelerinin sakıncalarını, zorluklarını anlatmamıza rağmen hâlâ 24 yaş altına verilmesi, erken yaşta evlendirmeyi teşvik edecek. Aksine 24 yaş üstüne çeyiz yardımı verilmesi lazımki daha geç evlilikleri teşvik etsin. Çeyiz yardımının bu anlamda kadına katkısının olacağını düşünüyorum. Erken yaşta zorla evlendirmenin önünü açar. Bu şekilde evlendirilenler çabuk boşanıyor. Bakanlık, konuyu bu açıdan ele almalı. Bize gelen her 3 kadından 2’si istemediği kişiyle evlendirilmiş ve şiddet gören kadınlar.

AHT/Esra Yazdıç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim