Öğretmen Diyarı

Etkinlik Önerisi: Öğretmenler için Hikaye Anlatıcılığı Programı

Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası hikaye anlatıcılığı merkezi olan SEİBA, öğretmenler ve eğitmenlere özel olarak geliştirdiği hikaye anlatıcılığı programının ikincisini düzenliyor. Dokuz aylık bir sürece yayılan toplam 150 saatlik eğitimden oluşan “Anlatan Öğretmen Eğitim Programı”na başvurular 22 Eylül’e kadar yapılabilir.

SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi, Anlatan Öğretmen Programı ile hikaye anlatıcılığını sınıf ortamına taşımak isteyen öğretmen ve eğitmenlere profesyonel olarak destek olmayı hedefliyor. Ayda bir kez haftasonları gerçekleşecek eğitimler, her biri alanında uzman eğitmenler tarafından verilecek. Hikaye anlatıcılığı alanında hem ulusal hem uluslararası düzeyde bilinirliği olan sekiz eğitmenin üçü ise yurtdışından gelecek. Program sonunda katılımcıların, sınıf ortamında etkili hikaye anlatımını ve hikaye anlatıcılığı metodlarını eğitim süreçlerine entegre etmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor. Program, Haziran ayında herkese açık bir masal şenliği ile sona eriyor ve katılımcılara uluslararası geçerliliğe sahip sertifika veriliyor.

Anlatan Öğretmen Eğitim Programı Koordinatörü Şeyda Çevik, ikinci kez hayata geçirdikleri program için heyecan duyduğunu belirtirken hikayelerin öğrenme süreçleri üzerindeki olumlu etkilerine değiniyor. Çevik sınıf ortamında etkili hikâye anlatmanın faydalarını şöyle anlatıyor:

“İyi anlatılmış bir hikayeyi dinlerken beynimizin dil, hareket, duyular ve duyguları içeren yedi farklı alanı aktive olur. Anlatıcılık, hikaye oluşturma metot ve tekniklerini bilen bir öğretmen çalıştığı branşta dilediği konuyu bu bilgiler ışığında işleyip öğrencilerine sunabilir. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra hikayelerle desteklenmiş bir öğrenme sürecinin sonunda öğrenilmiş bilgi, hikayeler aracılığıyla farklı beyin bölgelerinin de uyarılmasıyla, daha kalıcı hale gelir. Öğrenilen bilgiler rahatlıkla hafızada yer edinebilir. Bunun ötesinde hikayeler kalbe hitap eder. Öğretmen ve öğrenciler anlatılan hikaye sayesinde duygusal olarak birbirlerine bağlanır. Bu da öğrencilerin öğrenme süreçlerine büyük katkılar sunan pozitif bir yaşantıdır.”


Anlatan Öğretmen Programı katılımcılara neler kazandırır?

Masalları bir araç ya da yol olarak kullanacakları ders planlama teknikleri,
Hikaye anlatıcılığı dünyasına Anlatan Öğretmen açısından bakma şansı,
Hikaye anlatıcılığının öğrenme ortamlarındaki uygulamaları hakkında bilgi,
Uygulamaların tekniklerini öğrenerek kendi plan ve programlarınızı oluşturma becerisi,
Farklı kültür ve ülkelerden gelen Anlatan Öğretmenlerin deneyimleri,
Çeşitli ders başlıkları altında toplanmış çalışma grupları ile çalışma fırsatı,
Çalışma gruplarından çıkmış ürünlerin toplandığı ve yalnızca Anlatan Öğretmen grubuna açık olacak “Anlatan Öğretmen Portalı”na erişim,
Anlatıcılık tekniklerinin, masalların öğrenme ortamlarındaki “problemli durumlara” nasıl yardımcı olduğu,
Beden farkındalığı ve anlatan beden teknikleri,
Sadece Anlatan Öğretmen programını tamamlayanlara özel Hindistan Kathalaya Hikâye Anlatıcılığı Okulu’nun hazırladığı eğitime katılma imkanı,
Ses, nefes teknikleri ve bunları Anlatan Öğretmen olarak öğrenme ortamlarında en sağlıklı biçimde kullanmayı,
Masalların, mitlerin yüzyıllardır taşıdığı semboller üzerine farklı bakış açıları,
Gelişimsel dönemlere yönelik hikâye, masal seçiminin püf noktaları,
Grup ya da bireysel olarak – çocuklarıyla da uygulayabilecekleri – hikaye yazma teknikleri,
Eğitim boyunca haftanın belirli gün ve saatlerinde alabilecekleri danışmanlık hizmeti,
Çalıştıkları yaş gruplarının dışındaki gruplarla edinecekleri deneyimler,
Program boyunca  paylaşılacak, alana dair yazılmış makaleler.
 

Başvuru için: info@seibaanlatimerkezi.com adresine mail atabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim