Öğretmen Diyarı

Etkinlik Önerisi: “Finlandiya Nasıl Başardı?” Sorusunun Cevabını Veren Gezi

Türkiye’den bir grup eğitimci, uluslararası sınavlarda öğrencilerinin gösterdiği başarılarla adından söz ettiren Finlandiya Eğitim Sistemi’ni yerinde incelemek için bu ülkeye gidiyor.

finlandiyaGeçen eylül ayında  ilki gerçekleşen gezinin ikincisi, ziyaretlerin yanı sıra eğitim ve atölye çalışmalarını da kapsayan zengin bir programla 8-12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yoğun ilgi nedeniyle katılımcı sayısının artırıldığı geziye kayıt yaptırabilmek için hala vaktiniz var.

8-12 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenecek gezide okul ziyaretlerinin yanı sıra eğitimler de yer alıyor. Geziyi Likya Danışmanlık’ın kurucusu Ali Koç ve Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim’den Banu Alptekin düzenliyor. Koç ve Alptekin, programa gösterilen ilgiden ve katılımın artmasından mutlu olduklarını belirtiyor. Uluslararası sınavlardaki başarılarıyla tüm eğitimcileri heyecanlandıran bir eğitim sistemine sahip Finlandiya’nın bunu nasıl başardığını yakından görme ve inceleme fırsatı bulacaklarını belirten Koç, “İlk gezimize gösterilen ilgi, ikincisini düzenlememizi zorunlu kıldı. Oldukça önemli kazanımlarla döndüğümüz bu geziler, Türk eğitim sistemine uygulayanabileceğimiz çeşitli çıkarımları yapmamızı da sağlıyor” diye konuşuyor.

 

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim’den Alptekin de Türk eğitimcilerefin-education yurtdışındaki başarılı ekolleri yerinde görme fırsatı sunmaya devam edeceklerini ifade ediyor.

Finlandiya’nın ardından diğer Avrupa ülkelerine de geziler düzenleyeceklerini kaydeden Alptekin “Bu geziler ve atölye çalışmaları, eğitimcilerin farklı bakış açılarını görmeleri açısından da büyük önem taşıyor” diyor. Yoğun talep nedeniyle katılımcı sayısını artırdıklarını da belirten Alptekin gezi hakkında bilgi almak isteyenlerin 0530 301 88 63 numaralı telefondan kendisine ulaşabileceğini belirtiyor.

Katılımcılar ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde gözlem yapma ve alanında uzman kişilerden sistemin uygulanışı ile ilgili eğitimler alma şansına sahip olacak.

Programın ayrıntıları

Ayrıntıları http://likyadanismanlik.com/finlandiya/adresinde de yer alan program ise şöyle:

8 Aralık :

İstanbul’dan Helsinkiye’ye oradan da Joensuu kentine geçilecek.

9 Aralık :

Güne küçük bir atölye çalışması ile başlayacak olan katılımcılar, daha sonra Fin öğretmenler ve okul müdürleri ile temel teorileri konuşacak. Gerçek okul ortamındaki bu çalışmalarla, yerinde yapılanmayı gözlemleyebilecekler. Ardından sanat, müzik ve spor okullarına devam eden öğrencilerin okul sonrası faaliyetleri incelenecek.

10 Aralık :

Düzenlenen etkinlikte Fin eğitimciler “Eğitimde en iyisi olmak için eğitim programları nasıl oluşturulmalı? Eğitim sistemi, okul yönetimi ve klasik bir Fin okulu nasıl başarıyı koruyor?” gibi soruların cevaplarını verecek. Katılımcılar Soutajanpoisto Anaokulu ve Rantakyla Okulu’nda gözlem yapacak. Okul sonrası öğrencilerin vakit geçirdiği hokey sahaları, bowling ve spor alanları gezilecek.

11 Aralık :

Fen ve matematik eğitimi konusunda yenilikçi yaklaşımlar ve ICT ve Edutech kullanımı anlatılacak. Öğretmen öğrenciler ve deneyimli öğretmenler olayları pedagojik açıdan tartışacak. Öğleden sonra da okulun ardından yapılan aktiviteler gözlemlenecek.

12 Aralık :

Helsinki’ye geçilerek kentte vakit geçirilecek ve Türkiye’ye dönülecek.

 

Kaynak: .egitimpedia.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim