Öğretmen Diyarı

Etkili Okul İçin Temel İlkeler

Öğrencilerin hak ettikleri bir okul iklimi yaratabilmek için her duruma yönelik özel politikalar ve uygulama geliştirmeye gerek olmayabilir. Üzerinde hemfikir olunan birkaç temel ilke üzerinden politika geliştirmek yeterli olabilir. Aşağıda, eğitimciler, ebeveynler ve öğrencilerin etkili okul üzerinde tartışmaları amacıyla birkaç temel ilke örneği verilmiştir;

1.  Eğitim; gerçek bilgiler, beceriler veya ayrıştırılmış disiplinler üzerine değil, problemler, projeler ve öğrencilerin soruları üzerinden organize edilmelidir.

2.  Düşünme dağınık bir süreçtir, derin düşünme ise çok daha dağınık bir süreçtir. Bu nedenle, düşünmeyi yapılandırmaya yönelik adım adım standartlardan, çok spesifik ve kurallı çıktı beklentisinden kaçınmak iyi olur.

3.  “Çocukların konuyla ilgili ilgi düzeylerini ve daha genel bir bakış açısıyla öğrenme heyecanlarını nasıl etkileriz” sorusu okulda yaptıklarımızın öncelikli kriteri olmalı.

4.  Öğrenciler verilen göreve ilgisiz oldukları zaman, sorun öğrencilerde değil verilen görevde olabilir

5.  Okullarda öne çıkan sınıflarda öğretmenler konuşmaktan daha çok dinlemektedirler. “En iyi öğretmenlerin dillerinde bolca diş izi vardır.”

6.  Çocuklar, yönergeleri izleyerek değil, kararlar vererek kendi yararlarına olacak kararlar vermeyi öğrenirler.

7.  Programla, pedagojiyle, sınıfla ilgili çatışmaları nasıl çözeceğimizden emin olmadığımızda en uygun tepki çocuklara sormaktır.

8.  Çocukların davranışlarına, ihtiyaçlarına, motivasyonlarına, eylemlerinin altında yatan gerekçelere daha çok odaklandığımızda, çocukların “kaybolmasının” önüne geçmiş oluruz.

9. Öğrenciler yaptıkları şeyler için (okuma, uslu olma, problem çözme…)  ödüllendirilir veya övülürlerse, muhtemelen, ödül almak için yapmaları gereken “şeylere” ilgilerini kaybederler.

10.  Öğrenciler okuldaki olumlu yanlarına odaklanmaya yönlendirilirlerse, okulda ne yapmakta olduklarına odaklanmaya daha az eğilimli olurlar.

11.  Bütün öğrenmeler bilimsel olarak değerlendirilebilir. Fakat öğrenmenin en önemli olanlarını ölçmek çok zordur ve eğer  bu öğrenmeleri sayılara indirgemeye çalışırsak öğrenmenin kalitesi azalacaktır.

12. Standartlaştırılmış testler öncelikli olarak yeterliliği değerlendirirler. Bu testler, etkileyici olmayan eğitim süreçlerini başarılı göstermeye hizmet ederler.

Çeviren: Yılmaz Erdal

http://www.alfiekohn.org/f_news/fullnews.php?fn_id=14

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim