Öğretmen Diyarı

Etiyopya’da FETÖ okulları muamması
Başkent Addis Ababa'da, ülkedeki siyasi ve ekonomik duruma ilişkin  yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan İletişim Bakanı Negeri Lencho, FETÖ  okullarının satışı ile ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi.


Lencho, yerel ve uluslararası medyada FETÖ okullarının Almanlara  satıldığı yönünde çıkan haberlere ilişkin, "Okulların satılıp satılmadığına dair  bir bilgim yok. Satıldığını düşünmüyorum. Sahip olduğum tek bilgi  Cumhurbaşkanımızın bu okulları Türkiye’ye devretme sözü verdiği." diye konuştu.

Öte yandan, AA muhabirinin gördüğü diplomatik belgelere göre, Etiyopya  Başbakanı Hailemariam Desalegn, eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Yatırım  Komisyonuna mektup yazarak, okulların eğitiminin aksatılmadan Türkiye Maarif  Vakfına (TMV) devredilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Ancak mektupta hali hazırda satıldığı iddia edilen okulların FETÖ’ye  ait olan Kaynak Eğitim adlı şirketten devredilmesinin istenmesi dikkat çekti.

Yerel gazetelere Reklam veren FETÖ'cüler okulların Alman iş adamlarına  devredildiğini iddia etmişti.

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'la geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlediği ortak  basın toplantısında, "Türk halkı dik durarak bu terörist gruba (FETÖ) karşı  demokrasilerini ve sevgili ülkelerini koruma yönünde çok büyük bir cesaret örneği  göstermiştir. Bu bağlamda hükümetim, Gülen'e ait okulları Maarif Vakfına devretme  kararı almıştır." açıklaması yapmıştı.

 Wirtu, Etiyopya'nın, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve halkına bitmeyen  bir desteği olduğunu dile getirerek, "Terörle mücadelesi konusunda, ister yurt  içindeki ister uluslar arası terörizmle mücadelesinde Türkiye'ye desteğimizi  yineliyoruz." demişti.

İddialar üzerine AA muhabiri daha önce de çok sayıda Etiyopyalı  yetkiliden bilgi almak istemiş, ancak yetkililer satışı açıkça yalanlamaktan  kaçınmıştı.

Söz konusu haberlerle hileli satış yoluyla okulları elinden çıkarmaya  çalıştığı anlaşılan örgütün ülkenin farklı şehirlerinde 6 okulu bulunuyor.


Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim