Öğretmen Diyarı

EŞLERİ HANGİ MESLEKLERDE OLAN MEMURLAR NAKLEN ATAMADA DAHA AVANTAJLI?..

Eşleri zorunlu yer değiştirme kapsamında olan memurlardan bazıları, eşlerinin görev yaptıkları yerlere atanmaları sırasında norm kadro engeliyle karşılaşmamaktadırlar.

 

Bazı kurumlarda uygulanan ve Devlet memurlarının kurum içerisinde başka bir yere atanmasına engel oluşturan norm kadro, eşleri bazı mesleklerde olanlar için sorun oluşturmamaktadır.

 

Devlet memurlarının aynı kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanmalarını sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik", yer değiştirme suretiyle atanmalarda göz önünde bulundurulacak hususlar arasında, eşleri bazı mesleklerde olan memurların eşlerinin atandıkları yere naklen atanmalarında norm kadro sınırlamasına ilişkin hükümlerin uygulanmayacağı belirtilmiştir.

 

Bu düzenlemeye göre, zorunlu yer değişikliği yapanlardan; 

 

*Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personelinin,

 

*Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı personelinin,

 

*Emniyet hizmetleri sınıfı personelinin,

 

*Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların,

 

*Hakim ve savcıların

 

atanmış oldukları yerlere, görev süreleriyle sınırlı olmak üzere memur olan eşlerinin de atanmasında, norm kadro sayılarına ilişkin hükümler uygulanmayacaktır.

 

Ancak, yukarıda sayılan mesleklerde olanların zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında atanmamış olmaları durumunda ise, memur olan eşlerinin aynı yere atanmasında norm kadro sınırlamalarına uyulması ve ilgili mevzuatları kapsamında kurumlar tarafından diğer değerlendirmelerin yapılması gerekecektir.

 

memurunyeri.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim