Öğretmen Diyarı

Eski AYM Başkanı Tülay Tuğcu: DERSHANELER AÇILACAK

Hükümet yanlısı medya'nın Anayasa Mahkemesi'nin dershane yasağını kaldıran kararıyla ilgili akla ziyan haberlerine hukukçulardan tepkiler gelmeye devam ediyor.


Dershanelerin kapatıldığını ve yasa yapılmadan açılamayacağını iddia eden yandaş medya'ya, bir cevapta Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tülay Tuğcu'dan geldi.


Hürriyet'e konuşan Tuğcu, ‘'Bundan sonra dershaneler açılabilecek, kapatılmamış olanlar devam edecek. Dönüşmüş olanlar ister dönüştüğü şekilde kalır, ister dershane olabilir.'' dedi.


Dershanelerin açılması ya da kapatılması için yeni bir yasaya ihtiyaç yok diyen Tuğcu, ‘'AYM kararları geriye yürümez. Geriye yürümemezliğin anlamı kazanılmış hakları korumaktır. Dershane varsa henüz kapatılmamışsa elbette o hakları korur ve devam ettirtir.'' ifadelerini kullandı.


Tuğcu sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘'Milli Eğitim Bakanlığı, AYM kararını uygulamazsa Anayasa'ya aykırı suçu işlemiş olur. Mağdur dershaneci ve veliler dava açabilir mi, sıfırdan dershane açmak isterse ne yapmaları gerekir bilmiyorum. Kararı iyice okumak lazım. Kapatılamaz mı diyor, açılabilir mi diyor. İkisi farklı şeyler. Çift ruhsatlıların ikisi birden olmaz. Hem dershaneyim hem temel liseyim diyemez.  Gerekçeli karar açıklandıktan sonra yürürlüğe girer. Yürürlüğü durdurma vermediler demek ki 1 Eylül'e kadar yayımlayacaklar.''

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim