Öğretmen Diyarı

Eşi Özel Sektörde Çalışan Memurların Atama Durumu Nedir

Eş durumundan ataması yapılmayan memurlar haklarını Danıştay’da arıyor. Gelecek kararları merakla bekliyor.

Yıllarca eş durumu tayini bekleyen memurlar haklarını Danıştay’da arıyor. Danıştay’da benzer pek çok dava var ve memurlar verilecek emsal niteliğinde bir karar bekliyor. Bilindiği gibi eş durumu atamasının yapılması için iki eşin de memur olarak çalışması ve aile bütünlüğünün bozulduğunun ispatlanması gerekiyor. Ancak buradaki zafiyet ise şu: Bazı memurların eşleri özel sektörde ve şehir dışında çalışıyor. Bakanlıklar bu durumdaki memurların atamasını yapmıyor.

 

İşte memurlar bu konuda oldukça dertli. Çünkü iki eşin de kamuda çalışması durumunda aile bütünlüğü bozulması bahane edilmesine rağmen bir kişinin özel sektörde çalışması durumunda bu nedenden ötürü eş durumu ataması yapılmıyor. İşte bu soruna çözüm arayan memurlar haklarını Danıştay’dan arıyor. Danıştay’ın emsal kararına ihtiyacı olan memurlar gelecek haberleri dört gözle bekliyor.

 

Eğer Danıştay’dan olumlu bir karar çıkarsa bakanlık eş durumu atamaları hakkında yönetmeliğin ilgili maddelerini değiştirebilir ve özel sektör çalışanları için de eş durumuna bağlı tayin hakkı talep etmeleri sağlanabilir. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim