Bu haber kez okundu.

Eşi farklı ilde aday olanlar zorunlu hizmetini bir yıl erteletebilir mi?

 Öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre yapılmaktadır.

Soru - Eşi aday öğretmen olanlar zorunlu hizmetini bir yıl erteletebilir mi?

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. maddesindeki; "(1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;

a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

c) Eşi, 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

ç) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

d) Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,

e) Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir. hükümlerine göre zorunlu çalışma yükümlüğü ertelenebilmektedir.

17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. maddesi (b) bendindeki; 1/b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir." hükümlerine göre eşi aday memur olanların da zorunlu hizmeti eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenebilmektedir.

Buradaki amaç; zorunlu hizmete tabi öğretmenin aday memur eşi ile aile birliğini sağlamak için adaylığın kaldırılmasına kadar zorunlu hizmeti erteleyerek eş durumu özrünü kullanabilmesine olanak sağlamaktır.

Şöyle ki; eş sadece adaylığı kaldırıldığında eş durumu özründen yer değiştirme isteyebilmektedir. Bu durumda olanlara aile birliğini sağlamak için bir şans verebilmektedir. Dolayısıyla madde metninde de açıkça ifade edildiği üzere aday memur olan eşin zorunlu hizmete tabi eş ile aynı ilde görev yapıyor olma şartı bulunmamaktadır. Madde metni zaten farklı ilde çalışan eşler için geçerlidir. Aynı ilde çalışıyor olsalardı zaten eş durumu özrü söz konusu olacak ve otomatikman zaten zorunlu hizmet ertelenecekti.

Ahmet KANDEMİR
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber