Bu haber kez okundu.

Eş Durumunda 3 Yıl Şartında MEB\'in Suçu Ne ?

 Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı taslakta eş özrü atamalarında eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinde 3 yıl kesintisiz sigorta şartı aradığı yer almış, yer alan bu madde ile ilgili öğretmenlerden ve yazarlardan oldukça tepki çekmişti. 



Ancak işin özüne bakıldığında taslakta yer alan 3 yıl şartı için eleştiri oklarını Milli Eğitim Bakanlığına çevirmek oldukça yanlış olacaktır. 



Bakanlık yayınladığı taslaktaki 3 yıl şartını tamamen zorunluluktan koymuştur. 



Başbakanlık atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde eklenen bu şarttan dolayı Milli Eğitim Bakanlığıda malesef bu şartı yayınladığı taslağa koymak zorundadır.



Bu durum sadece Milli Eğitim Bakanlığına özgü bir durum değil tüm kurumların uygulaması gereken zorunlu bir yönergedir. Başbakanlık atama ve yer değiştirme yönetmeliği çerçevesinde tüm kurumlar bu maddeyi uygulamak zorundadır.



Bilindiği üzere daha öncede Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları ve Sayın Müsteşar Yusuf  Tekin eş özrü atamalarında oldukça hassas davranmış eş özrü atamaları tekrar tekrar yapılmıştır.



Bu yönetmeliğin yayınlanmasıyla Bakanlığın eş özründe hassas davranmayacağı anlamını taşımamaktadır. 



Milli Eğitim Bakanlığı kadar eş özrü atamalarında hassas olan başka bir kurum yoktur. Her personeliyle bu atamalarda hiç bir öğretmenin mağdur olmaması için çalışmaya devam edecektir. 



İşte başbakanlık atama ve yer değiştirme yönetmeliğideki o madde ;

 

Madde 14 – (Değişik: 30/6/2014-2014/6578 K.)
Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı 
uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,
b) Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere, 
c) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki 
kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere, 
d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle 
kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin 
bulunduğu yere,
e) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atanması suretiyle 
yapılabilir.
İlgili maddenin d bendinde de görüldüğü üzere bu durumun kesinlikle ve kesinlikle bakanlı ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur. Bu nedenle Milli  Eğitim Bakanlığına okları çevirerek eleştirmek ve yargılamak büyük haksızlık olacaktır. Eş durumu özrü söz konusu olduğu zaman Bakanlığın bu konudaki hassasiyeti hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bu sadece zorunlu bir yükümlülüktür.



\"\"

Mebpersonel.Com / Özel Haber
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber