Öğretmen Diyarı

Eş Durumu Tayinde İpuçları
Eş durumundan tayinde hangi şartlar sağlanmalı, eş durumundan tayinde ipuçları neler? İşte detaylar..
Van’dan okurumuz Emine Ekinci soruyor: “Bünyamin bey, zorunlu hizmetimi Van’da yapıyorum. Eşim Bursa’da, orada sigortalı çalışıyor. Bir senedir ayrıydık. Eş durumundan tayin istedim ama üç yıl çalışma şartı var mı merak ediyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor. Sizin yazılarınızda ayrıntılı açıklıyorsunuz. Durumu anlatırsanız sevinirim. Bir yıl mı üç yıl mı sigortalı olmalı eşim? Bir seneyi geciktir sigortalı Bursa’da. Tayin isteme hakkım var mı?” Sayın okurum, memurların en fazla soru gönderdiği konuların başında eş durumundan tayin hakkı geliyor. Sizin gibi doğu illerinde görev yapan memurların büyük bir kısmı, eş durumundan tayin ile ailelerinin bulunduğu yere gidebilmek istiyor. İşi bilen bilmeyen çok kişinin anlattığının aksine eş durumundan tayinde yapılan son düzenlemelerle eşinizin yanına tayin alma hakkınız kolaylaştırıldı.

EŞ DURUMUNDAN TAYİN HAKKI NASIL OLUYOR?

Memurların çok merak ettiği bu konuyu ayrıntılı olarak anlatalım… AİLE BİRLİĞİ ANAYASAL ZORUNLULUK

Eş durumundan tayin Anayasamızın güvence altına alınan ailenin birliği gereğince bir devlet memurunun eşinin bulunduğu yere tayin istemesi demek. Bu doğrultuda farklı farklı illerde görev yapan aile bireylerinden memurların aile birliğinin teminini sağlayacak şekilde bir ilden diğerine atamasının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu temel ilkenin nasıl uygulanacağı ise mevzuatta iki kademeli olarak düzenlenmiş. Birinci kademede her kurumun kendi personel yönetmeliği eş durumundan tayin konusunda belirli haklar getirmiş. Bu haklar kurumdan kuruma, memurdan memura değişiyor… Bunların üzerinde ise tüm devlet memurlarını kapsayacak şekilde genel bir yönetmelik var: Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik.

EŞİ MEMUR OLANLARIN FARKLI

Yanına tayin isteyeceğini eşiniz memursa, yani hem karı hem koca memur ise, eş durumundan tayin şöyle oluyor: Memurların hangisinin diğerine tabi olup tayin olacağını unvanlara ve statülere göre değişiyor. Örneğin memurun, o da memur olan eşinin kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkânının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere tayini gerçekleştiriliyor. Eşlerin her ikisinin de aynı kurumda çalışıyor olması halindeyse, kurumun daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere tayin yapılıyor. Yani hangi eşin hangisinin yanına gideceğine Kurumları karar veriyor.

MEMUR EŞLER FARKLI KURUMLARDA ÇALIŞABİLİR

Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere tayin yapılmakta. Son olarak da memur çalışanın, milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere ise ataması doğrudan yapılabiliyor. Şunu belirtelim, uygulamada genelde unvanı yüksek olan memurun yanına daha düşük unvandaki memur atanıyor. Örneğin Müfettiş olan bir memurun yanına B grubu kadroda bulunan (düz memur) eşi atanıyor. Çakılı kadro dediğimiz üniversite, belediye gibi kadrolarda çalışanların eşleri onların yanına tayin ediliyor.

EŞİ SSK'LI ÇALIŞANLAR İÇİN

Gelelim eşi özel sektörde, yani SSK’lı veya Bağ-kur’lu çalışanların durumuna… Eskiden eşi özelde çalışanlar eşinin çalıştığı yere tayin isteme hakkına sahip değildi. Bu durum 2014 yılında yapılan değişiklik ile değiştirildi. Bu değişiklik ile eşi SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olan memurlara da eşlerinin olduğu ile tayin isteme ve yanlarına atanma hakkı getirildi. Daha önce birçok kurumda böyle bir hak bulunmuyordu… Yani eşiniz özelde çalışıyorsa yanına tayin isteyemiyordunuz… Yönetmelik değişikliği ile eşi özelde çalışana da tayin hakkı getirildi, kurumlar arasındaki karmaşa giderildi, memurlara yeni bir hak verildi.

ÜÇ YIL ŞARTI KALDIRILDI MI?

Eşi özel sektörde çalışan memurlara eş durumundan tayin hakkı 2014’te ilk getirildiğinde yanına tayin istenilecek eşin o yerde “son üç yıldır kesintisiz çalışıyor” olma şartı vardı. Bu şart çok ağır bir şart olduğu için pek çok kişi mağdur oluyor, hatta eşini sahte sigortalı gösterme yoluna gidiyordu. Keza üç yıllık hizmetin kesintisiz olması istenildiğinden bir gün bile çalışılmamış ise, SGK gün dökümünde bir gün bile eksik görülse eşinizin yanına tayin isteyemiyordunuz. Böyle bir gün eksiği olanın üç yıl hizmet şartı sıfırdan başlıyordu. Bu kabul edilemez, “aile birliği”ni prensibinin özüne aykırı, saçma bir uygulamaydı…

360 GÜN ŞARTI VAR Şimdi ise bu durum değişti. Sıkça okurlarımızdan soru gelen bu konuda net olarak söyleyelim ki, SSK’lı veya Bağ-Kur’lu eşinizin yanına tayin istemek için üç yıldır kesintisiz çalışıyor olmasına gerek yok! PEKİ NE GEREKİYOR?Yanına tayin isteyeceğiniz eşinizin tayin istediğiniz yerde son iki yıl içerisinde 360 gün sigortasının olması yeterli. Üstelik bu sigortanın kesintisiz olmasına da gerek yok. Arada boşluk olsa da, önemli olan toplamda 360 günü bulması… Son iki yıldaki 360 gün hizmet tamamen SSK veya tamamen Bağ-Kur’lu olabildiği gibi ikisinin karışımı da olabiliyor… Yeter ki toplamda 360 gün olsun…

BAŞVURU DÖNEMLERİNİ TAKİP EDİN

Daha açık bir ifade ile söyleyecek olursak, eşiniz tayinin istediğiniz tarihten geriye iki yıl içerisinde en az 360 gün SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olmuşsa eşinizin yanına tayin isteyebiliyorsunuz. NE ZAMAN TAYİN İSTEYEBİLİRSİNİZ? Her kurumun kendi yönetmeliğine göre uyguladığı tayin dönemleri var. Bazı kurumlar bu tayin dönemlerinde başvurmanızı istiyor.

Bazı kurumlar ise her zaman eş durumundan tayin dilekçelerini kabul alabiliyor, tayin dönemini beklemeksizin sizi eşinizin yanına atayabiliyor.

Bu konuda çalıştığınız Kuruma ister tayin dönemi olsun isterse de olmasın dilekçe vermeniz gerekiyor.

 Bünyamin Esen
Kaynak: www.memurhaber.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim