Öğretmen Diyarı

Eş durumu özrü, biraz daha esnetilmedi

Eşi özel sektörde çalışan ve eş durumuna bağlı özür grubu yer değiştirme isteyecek olan devlet memurlarına geçen yıl getirilen "en az 3 yıl kesintisiz ve aynı yerde sigortalı çalışmış olmak" şartının 2 yıl olarak değiştirileceğini sayın Başbakan açıklamıştı.

 

Bu yaklaşımı olumlu buluyoruz fakat aynı maddede yapılacak değişiklikte kesintisiz şartı da kaldırılmalıdır. Çünkü: kişi sonuçta özel sektörde çalışmaktadır ve iş değişikliği söz konusu olabilir. İş değişikliğinde geçen birkaç günlük sürenin kesinti kabul edilmesi sonucunda bu haktan yararlanamayacak memurlara haksızlık yapılmış olur.

 

"Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere"

ifadesinin,

 

"Kamu personeli olmayan eşinin, son iki yılda en az 600 gün ve bunun en az son 300 günü son işyerinde sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere"

 

şeklinde değiştirilmesini önerebiliriz.

 

Maksut BALMUK

Öğretmen

 

Memurlar.Net - Özel

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim