Öğretmen Diyarı

Eş Durumu Atamalarında 3 Yıl Şartı Memurları Mağdur Ediyor

TURKKAMU.NET-ÖZEL- Eş Durumu Atamalarında 3 Yıl Şartı Memurları Mağdur Ediyor

“Bilindiği üzere 16 Ağustos 2014 günü Resmi Gazetede yayınlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile memurların eş durumu nedeniyle tayin taleplerinde, sigortalı çalışan eşler için yeni bir düzenleme getirilmişti.


Yönetmeliğin 4. maddesinde 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin 14. maddesi ile memurlara sigortalı çalışan eşler için eş özrüne bağlı yer değiştirme hakkı tanınmış, sigortalı çalışan eşler için de aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme hakkının verilmesi sağlanmıştı.


Ancak ilgili yönetmelikte belirtilen “Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisizson üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere atanması suretiyle yapılabilir” hükmüne uygun sigortalı eşlerin bulunması neredeyse imkânsızdır. Özel sektörün niteliği gereği aynı yerde 3 yıl kesintisiz olarak sigorta yatırılan özel sektör çalışanı, yok denecek kadar azdır.  Sonuç olarak kâğıt üzerinde verilmiş olan bu hakkın pratikte uygulanması oldukça zordur.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim meydanlarında Çerçeve Yönetmelikteki “kesintisiz 3 yıl sigortalı olarak çalışmış olma” şartının kaldırılacağını beyan etti.


Okulların kapandığı, yaz döneminin başladığı ve memurların yer değişikliği taleplerinin değerlendirilmeye alındığı bugünlerde aile birliğinin korunması adına yapılacak bu değişiklik hayati derecede önem teşkil etmektedir.


Mağduriyetlerinin giderileceği bir düzenlemenin biran önce yapılması gerekmektedir. Çünkü zaman daralıyor. Atama kılavuzunun yayınlanmasına az bir süre kaldı.


 


KONU İLE İLGİLİ SİTEMİZE YÜZLERCE E MAİL GELMEKTEDİR.GELEN EMAİLLERDEN BİR KAÇ TANESİNİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ.


16.08.2014 TARİHİNDE BAŞBAKANLIK ÇERÇEVE YÖNETMELİĞİYLE EŞİ ÖZELDE ÇALIŞAN MEMURLARA EŞ TAYİNİ OLABİLMELERİ İÇİN KESİNTİSİZ 3 YIL SSK ŞARTI GETİRİLMİŞTİR. BU DEĞİŞİKLİK, ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN EŞİN YANINA GİTMEYİ İMKANSIZ KILMAKTADIR. TÜRKİYE ŞARTLARINDA 3 YIL KESİNTİSİZ SİGORTA ÇOK ZORDUR. AYRICA AİLELERİ 3 YIL BOYUNCA BİRLEŞTİRMEMEK ANAYASANIN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİNE DE TERS DÜŞMEKTEDİR. BU ZULMÜ GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE DİLE GETİRMEYE ÇALIŞTIK. AYNI ZAMANDA SADECE ÖĞRETMENLERİN MESELESİYMİŞ GİBİ GÖSTERİLEN BU MAĞDURİYET TÜM 657 Lİ DEVLET MEMURLARINI İLGİLENDİRMEKTEDİR. BEN GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PERSONELİYİM VE BU DURUMDAN BİZLER DE MAĞDURUZ. BAŞBAKAN DAVUTOĞLU 20.05.2015 TARİHİNDE EŞİ ÖZELDE ÇALIŞAN MEMURLAR İÇİN SİGORTA ŞARTININ SON 1 YILI KESİNTİSİZ OLMAK ÜZERE TOPLAM 2 YILA DÜŞÜRÜLMESİ EMRİNİ VERDİ. BUGÜN İTİBARİYLE VERİLEN BU SÖZLERİN TUTULMADIĞINA ŞAHİT OLMAKTAYIZ. LÜTFEN SESİMİZ OLUN.VERİLEN SÖZLER TUTULSUN AİLELER KAVUŞSUN.


EŞİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN MEMURLARIN, EŞİNİN YANINA TAYİN İSTEYEBİLMESİ İÇİN SON 2 YILDA 360 GÜN OLAN SİGORTA ŞARTI KESİNTİSİZ 3 YILA ÇIKARILMIŞTIR. BU DEĞİŞİKLİK, ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN EŞİN YANINA GİTMEYİ İMKANSIZ KILMAKTADIR. TÜRKİYE ŞARTLARINDA 3 YIL KESİNTİSİZ SİGORTA ÇOK ZORDUR. AYRICA AİLELERİ 3 YIL BOYUNCA BİRLEŞTİRMEMEK ANAYASANIN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİNE DE TERS DÜŞMEKTEDİR. BU ZULMÜ GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE DİLE GETİRMEYE ÇALIŞTIK. ÖNCE BAKAN NABİ AVCI 2015 TE BÖYLE BİR UYGULAMANIN OLMAYACAĞINI SÖYLEDİ https://www.youtube.com/watch?v=NjjOBmjw91g SONRA BAŞBAKAN DAVUTOĞLU SİGORTA ŞARTININ 3 YILDAN 2 YILA DÜŞÜRÜLMESİ EMRİNİ VERDİ. BUGÜN İTİBARİYLE VERİLEN BU SÖZLERİN TUTULMADIĞINA ŞAHİT OLMAKTAYIZ. ZATEN BİZ EŞ ÖZRÜ MAĞDURLARI OLARAK TEK ŞART ESKİ YÖNETMELİĞİN UYGULANMASINI İSTİYORUZ. SON 2 YILDA 360 GÜN SİGORTA ŞARTI. LÜTFEN PARÇALANMIŞ AİLELERİN SESİNE KULAK VERİN


 


Şu anda kamu memurlarının eş durumundan tayinlerinin olabilmesi için Ağustos 2014 de Tüm Kamuda çalışan memurlara Çerçeve Yönetmelik adı altında,  özelde çalışan eşin 3 yıl kesintisiz sigortalı olma şartı getirilmiştir.Ancak bu şart sadece Özelde çalışan eş için var,eğer eş Kamuda çalışıyorsa böyle bir şart yok.


 Örneğin benim kamuda öğretmen olan eşim 2013 yılında atandığında bu yönetmelik yoktu ve biz tüm Ailevi planlarımızı eski yönetmeliğe dayanarak ( 2yılda toplam 360 gün normal sigorta) yaptık.Aksi durumda tercih yapmayabilir,farklı bir yol izlerdik.


 Sonuç olarak insanların atanırken ellerinde olan hakları bir anda değiştirilerek 3 yıl kesintisiz ibaresi geldi.Ancak eş kamu da çalışıyorsa böyle bir şart yok.İnsanlar T.C yapısı içinde Kamu-Özel çalışan adı altında ayrıştırılmış durumda.


 Bu konuyla ilgili Başbakanımız Sn.Davutoğlu bu durumun düzeleceğini seçimden önce(20.05.2015) söz verdi.Ancak 1 Ay geçti bir gelişme yok.Mağduriyetimizin gündeme alınmasını sizlerden rica ve temenni ederiz.Çünkü zamanımız daralıyor.Atama kılavuzunun yayınlanmasına az kaldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim