Öğretmen Diyarı

Erkekler Neden Bağlanmaktan Kaçar?

Romantizm aşkın oksijeniyse, romantizmin özü karşıdaki kişiyle arada yakın bir bağ kurmaktır. Ancak yakınlık ya da başka birine bağlanmak insanın kendini kısıtlanmış hissetmesine neden olabilir. Gerçekten de bağlanmak her iki tarafın da kendinden ödün vermesi ve karşısındaki kişiye sevgisini vermeye hazır olması anlamına gelir. İpleri bırakmak, o anda o kişiyle birlikte olmak koşulsuz ve korkusuz olarak karşısındakini sevmek anlamına gelmektedir. Onun yanında olacağına söz vermek demektir.

 

Evli olan ya da uzun süreli bir ilişki yaşayan bir erkeğin aklında sürekli şu sorular vardır: “Bekâr arkadaşlarım benden daha mı çok eğleniyor?” “Bekâr arkadaşlarım benden daha fazla mı seks yapıyor?”

 

Uzun süreli ilişki yaşayan erkekler artık çıplak mankenlere ya da potansiyel çıtırlara “hoşça kal” dediklerini düşünürler ve bunlar gözlerine bir kayıpmış gibi görünür, sanki yalnız oldukları zamanlar her gece bir mankenle birliktelermiş gibi! Bekârken yaşadığı mutsuz ve yalnız geceleri, masada oturup pişirmeyi pek de beceremediği makarnayı yemek zorunda kaldığı günleri, birlikte olduğu yanlış, kendisini üzen, hatta aldatan ve terk eden kadınlan hiç düşünmez… Sadece yeni bililerini tanıma şansının azaldığı duygusu bile kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Bağlanmanın bir şeyleri kaçıracağı anlamına geldiğini aklından çıkaramaz.

 

Erkekler karşılanndakine kontrolü vermekten kaçınırlar. Bu, onların erkekliğine yakışmaz. Çok erken yaşlardan beri erkeklere güçsüz gözükmemeleri ve ihtiyaçlarını belli etmemeleri öğretilmiştir. Ancak karşısındaki kadına bağlanan ya da bağlanmayı düşünen erkek, iplerin ellerinden çıktığım anlar. Kontrol artık karşısındaymış gibi hissederek, sonsuza kadar biriyle birlikte olmak istemenin bir zayıflık göstergesi olduğunu düşünmeye başlayabilirler.

 

Şimdi erkeklerin bağlanmaktan ve özellikle evlilikten ısrarla kaçınmalarının nedenlerini tek tek sıralayalım:

 

• Hayatınızla ilgili karar verilmiştir: “İyi günde ve kötü günde!” Peki ama neden kötü günde de bir kadının yarımda olmak zorunda kalayım ki?

 

• Bal alınacak diğer çiçekler artık ortadan kalkacak mı yani?

 

• “Eğer” kelimesi; yani eğer başka birine âşık olursam gibi…

 

• Boşanma ya da başka bir deyişle bir kaybeden olduğunun belgelenme ihtimali…

 

• Ebeveynlerin kötü evliliğin bir tekrarım yaşama korkusu.

 

• Sıkıntı dolu ve rutin bir hayat!

 

• Arkadaşlarla yapılacak muhabbetler, dırdır çekmeden izlenecek maçlar, rahatlık, sessizlik ve fırçalanmayan dişlere elveda!

 

• Erotik ve tutkulu aşkı bırakıp rutin ve sıkıntı dolu bir seks hayatına teslimiyet.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim