Öğretmen Diyarı

Erkek Öğretmenlere Seferberlik Sorgulaması

Milli Eğitim Bakanlığı il milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek okullarda görev yapanların seferberlik bilgilerinin kendilerine gönderilmesini istedi. Daha önce sağlık kurumlarında çalışanların seferberlik bilgileri de istenmişti. 
Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, MSB, Milli Eğitim Bakanlığı’na okullarda görev yapanların seferberlik bilgilerinin bir an önce bildirilmesi için bir yazı gönderdi. Bu yazı üzerine harekete geçen bakanlık, 28 Aralık 2012’de, il milli eğitim müdürlüklerine yazı yazarak, ‘2013 yılı için yedeklik yoklaması, sefer görev emri ve erteleme işlemlerinin’ mevzuata uygun olarak kendilerine bildirilmesini istedi. 

OKULLARA ULAŞTI 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Ocak’ta tüm ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek, ilçelerdeki tüm resmi okullarda görev yapan tüm kadrolu öğretmen, idareci de dahil tüm erkek personel içersinden sefer görev emri olanların kendilerine bildirilmesi istendi. 
Milli Eğitim Müdürü Muammmer Yıldız tarafından gönderilen yazıda, cevabın 1 ay içinde bildirilmesi de istendi. İlçe milli eğitim müdürlüklerinin okullara ulaştırdığı yazılar idareler tarafından işleme konuldu. Çekmeköy ve Bahçelievler’de görev yapan eğitimciler, seferberlik bilgilerinin istendiğini doğruladı. 

İLK KEZ YAPILIYOR 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce böyle bir uygulama yapmadığı, önceki yıllarda okullardan, sadece görev yapan personelin askerlik durumlarıyla ilgili bilgi istendiği, ancak ilk kez seferberlik bilgilerinin de istendiğini belirtildi. 

SEFERBERLİK EMRİ NEDİR? 

Milli Savunma Bakanlığı’nın belgelerinde seferbirlik emri şu şekilde tanımlanıyor: “Sefer görev emri, sefer görevi verilen yedek personelin seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. Yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir.” 

 

 

 

 SAĞLIKÇILARA DA FORM GÖNDERİLMİŞTİ 

Seferberlik hazırlığı olarak nitelenen bu tarz formlar daha önce de sağlıkçılara gönderilmişti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ana Bilim Dalı Başkanlıkları’na 9 Ağustos 2012 tarih ve 23613 sayılı bir yazı göndermiş “Seferberlik ve Savaş Halinde Uygulanacak İnsan Gücü Planlaması Esasları Hakkında Yönetmelik” gereğince hazırlanan formun doldurulması istenmişti. Yazıda ‘ilişikteki’ isimlerin formu doldurması ve itfpersonel@istanbul.edu.tr adresine gönderilmesi talep edilmişti. 
Formda, çalışanın sefer görev emri alıp almadığı, görevin ertelenmesini talep edip etmeyeceği, sivil savunma mükellefiyetinin olup olmadığı ve engel durumu sorulmuş, dekanlıklarca ana bilim dalı başkanlıklarına gönderilen form, ana bilim dalı başkanları tarafından da tepkiyle karşılanmıştı. Böylece formlar bazı bölümlerde doldurulmadan geri gönderilmişti.


radikal.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim