Öğretmen Diyarı

Erenköy Lisesi kitap oluyor

Erenköy Kız Liseliler Derneği tarafından yürütülen “100 Yüze” projesi kapsamında “Genç Fidanlar Bahçesi” kitabı çıktı. Kitap, Erenköy Kız Liseliler Derneği'nin burs verdiği 60 kız öğrenci yararına, 75 TL bağış karşılığında dernekten temin edilebilecek. 1911’de açılan okul, 1914’te Erenköy İnas Numune Mektebi, 1916’da ise Erenköy İnas Sultanisi oldu. Okulun lise oluşunun 100’üncü yılı kutlamalarını yürüten Erenköy Kız Liseliler Derneği, geçen yıl okul bahçesinde “100Yüze” adlı bir sergi açtı, 1000 kadar mezun sergiyi gezdi. Bu yıl ise “100Yüze” konsepti içinde Erenköy Kız Liseliler Derneği tarafından hazırlanan 100’üncü yıl kitabı tamamlandı.

Birçok yaşam hikayesi anlatılıyor


Erenköy Kız Lisesi tarihindeki dönüm noktalarından yararlanılarak kronolojik şekilde hazırlanan kitap, 1911-1923 “Kuruluş Yılları” adlı bölümle başlıyor. 1923-1939 dönemine “Yerinde Duramamak” adı verildi. 1939-1945 “Okul Karnesinden Ekmek Karnesine”, 1945-1955 “Kül Olmak, Küllerinden Doğmak” ve 1955-1990 “İnadına Yaşamak” adlı bölümlerle devam ediyor. 1990’dan sonrasını mezunlar kendi hatıralarıyla oluşturabilsinler diye, kitabın sonunda yazı yazılıp fotoğraf yapıştırılabilecek sayfalar da ayrıldı. Kitapta Erenköy Kız Lisesi mezunlarından ünlü, ünsüz pek çok kadının yaşam öyküsü, anıları, fotoğrafları yer aldı. Bunlardan bazıları; ilk kadın astronom ve dekan Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın arkeolog Prof.Dr.Jale İnan, soyut eserleriyle tanınan ressam Leyla Gamsız Sarptürk, yazar kız kardeşler Halide Nusret Zorlutuna ve İsmet Kür, çağdaş yazarlardan Ayfer Tunç. Değerli sanatçılar Macide Tanır, Nisa Serezli, Hale Soygazi.

Bağış karşılığı alınacak

Kitabı 60 bursiyer yararına bağış karşılığı Erenköy Kız Liseliler Derneği’nden edinmek mümkün.20 Kitabın editörlerinden Belgesel Sinemacı Yrd. Doç. Dr. Hakan Aytekin’in küratörlüğünü üstlendiği 100’üncü Yılı Sergisi düzenleniyor. Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Erenköy Kız Lisesi’nin 100 yıllık tarihine tanıklık eden nesneleri, belgeleri ve anıları ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Aytekin; lisenin arşivinden sahaf köşelerine, mezunların sandıklarından eprimiş albümlerine kadar pek çok kaynaktan bir araya getirilen sergi malzemesinin çoğunu ilk kez kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Serginin açılışı 20 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de yapılacak. Sergi sırasında “Genç Fidanlar Bahçesi” kitabını da edinebilmek mümkün olacak.
Serda ÖZÇELİK

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim