Öğretmen Diyarı

Engelli öğrencilerden ‘ulaşılabilir üniversite’

Harran Üniversitesi Osmanbey yerleşkesinin engelliler için uygun hale getirilmesi amacıyla görme, işitme ve bedensel engellilerden oluşan ve aralarında öğrencilerin de yer aldığı 10 kişilik ekip kuruldu. Ekibin yerleşkeyi gezerek hazırlayacağı raporun ardından üniversitede tespit edilen alanlar yeniden dizayn edilerek engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.

Harran Üniversitesi ile Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneğinin yaklaşık bir ay önce başlattığı ‘Engelsiz Üniversite’ projesi kapsamında farklı engel gruplarının bir arada bulunduğu 10 kişilik bir ekip oluşturuldu. Bu kapsamda üniversitenin Osmanbey yerleşkesini gezerek kendileri için sorun oluşturan alanları tespit edecek olan engelliler, sonucu bir rapor halinde üniversite yönetimine sunacak.

Engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan eğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla hazırlanacak raporun ardından üniversitede tespit edilen alanlar yeniden dizayn edilerek engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.

"Onların önünü açmaya çalışıyoruz"

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, projeyle üniversite okumak isteyenlerin hiçkimseye ihtiyaç duymadan eğitim görmelerini amaçladıklarını belirtti. Projenin Türkiye'de örnek olduğunu söyleyen Taşaltın, engellilerin başkalarına ihtiyaç duyarak yaşayan kişiler olduğu algısını da ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

Her insanın bir engelli adayı olduğunu söyleyen Taşaltın, şöyle devam etti:
"Çalışmamızla üniversitemize gelen engelli bir kardeşimiz, hiç kimseye ihtiyaç duymadan evinde çıktığı gibi otobüse kendi başına binerek okuluna gelecek. Kimseye ihtiyaç duymadan sınıfından kantine ya da tuvalete gidebilecek. Çalışmalarda engel olarak belirlenen yerler örneğin merdiven, asansör, durak veya otobüsler için çalışma başlatacağız. Zamanla engelleri kaldıracağız. Birinin engelli ayağının onun iyi bir doktor ya da mühendis olması için engel teşkil etmemesi gerekiyor. Onların önünü açmaya çalışıyoruz. Daha sonra kentteki diğer kurumlarla bir çalışma yaparak uygulamaları diğer yaşam alanlarına yaymayı hedefliyoruz."

"Engellilere uygun bir binaya rastlamadık"

Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneği Başkanı Habib Polat da engellilerin toplum için bir kambur olmadığını, imkan sağlanması halinde kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebileceğini göstermeye çalıştıklarını anlattı. Proje sayesinde engellilerin üniversiteye erişimlerinin daha rahat olacağını belirten Polat, üniversitenin yerleşkesindeki engelleri uygulamalı bir şekilde yaşayarak tespit ettiklerini söyledi.

Polat, şöyle devam etti:
"Protokol kapsamında aralarında üniversite öğrencilerin de bulunduğu engelli arkadaşlarımız, yerleşkedeki fakülteleri gezerek uygulamalı bir şekilde noktaları tespit ediyor. Üniversitemiz daha önce yapılmış bir üniversite, maalesef şu ana kadar engelliler için yapılan, uygun bir binaya rastlamadık. Yapılan engelli rampaları dahi çok yüksek. Bunların ölçümünü yaptık. Gerçekten bir engellinin kullanmasına uygun değiller. Bunun yanında merdivenler ya da görme engelliler için zeminler uygun değil. Arkadaşlarımız, uygulamalı bir şekilde aksaklıkları tespit ederek rapor haline getiriyor. Yaptığımız çalışmaları önümüzdeki günlerde üniversiteye sunacağız. Onlar da gerekli alanlarda çalışma başlatacak. Yapılan çalışmayı kentte de yaymaya çalışıyoruz. Şimdiden bazı merkez belediyelerle görüşmeler yaptık. Yakın bir zamanda kentte çalışmalar yapacağız."

Engelsiz üniversite için görev alan ekipteki bedensel engelli Hatice Beden de bir engelli olarak üniversiteyi gezerken çok zorlandığı belirterek çalışmayla engellerin ortadan kaldırılacağına inandığını söyledi.

 

 

Kaynak:Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim