Öğretmen Diyarı

Engelli öğrenciler için depreme dayanıklı okul

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), Ataşehir, Bağcılar ve Beyoğlu'ndaki engelli öğrencilere yönelik üç okulu yıkıp yeniden inşa edecek.


İPBK'den yapılan açıklamaya göre, zihinsel ve işitme engelliler ile serebral palsili (beyin felçli) çocukların eğitim gördüğü üç okul, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamına aldı.


Bu kapsamda, Ataşehir Yunus Emre Engelli Çocuklar Okulu, Bağcılar Sancaktepe Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi ve Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, yıkılarak yeniden yapılacak.


Okulların yeniden yapım sonrası derslik sayıları, bina kat sayıları ve öğrenci kapasiteleri artacak. İPKB'nin engelli çocuklar için yapacağı okulların tasarımlarında, diğer okullardan farklı bina ve donanım özelliklerine yer verilecek. Tuvaletlerinden zemin kaplamalarına kadar özel eğitime hitap edecek şekilde tasarlanan okullar, çocukların hem eğitim hem de fiziki gelişimlerini sağlayacak cihazlarla donatılacak.


- İPKB


İstanbul Valiliği bünyesinde 2006 yılında "Geleceğimizi Güçlendiriyoruz" sloganı ile kurulan İPKB, İSMEP kapsamında, afet olmadan önlem alma amacı ile İstanbul'da başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarını depremlere karşı yeniden yapıyor ve güçlendiriyor. Güvenli Yaşam Eğitimleri kapsamında 800 bin kişiye eğitim veren İPKB, 5,5 milyon kişiye de bu kapsamda eğitim materyalleri ulaştırdı.


\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim