Öğretmen Diyarı

Engelli çocukların eğitimine 7 milyonluk bütçe

Esra ÜLKAR

‘Engelsiz Eğitim Programı’ projesi kapsamında Türkiye genelinde 80 okuldaki 10 bin engelli öğrencinin eğitimi ve istihdamına yönelik çalışmalar yapılacak. Projenin toplam bütçesi ise 7 milyon olarak açıklandı. Projeyle engelli çocukların yeterliliklerinin artmasına katkı sağlanacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, konuşmasını işaret diliyle teşekkür ederek bitirdi.


Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini arttırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla, yeni bir proje başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell işbirşliğiyle gerçekleştirilen ‘Engelsiz Eğitim Programı’ adlı projeyle engelli öğrencilerin eğitimine ve nitelikli istihdamına yönelik gelişimlerine destek sağlanacak. 

İşitme, görme veya hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin sınıf ve atölyelerin donanım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gerçekleştirilen projeyle 80 okulda, 10 bin öğrenciye ulaşılacak. Turkcell’in 7 milyon TL’lik bütçe ayırdığı projeyle; 45 özel eğitim merkezinde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası iş hayatına hazırlanacak. 35 okulda bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması sağlanacak. İşitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kurulacak. Görme engelli öğrencilerin bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç  gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar olacak. 


Atölyelerin donanımı artacak

İmza töreni öncesi konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel eğitime muhtaç çocuklar için çok önemli adımlar attıklarını belirtti. Avcı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Onların yeterliliklerinin artmasına katkı sağlayacak bir çalışmayı daha başlatmanın sevincini duyuyoruz. İmzalayacağımız protokole göre ülkemizdeki özel eğitim, mesleki eğitim merkezlerimizdeki atölyelerimizin donanımları sağlanacak. Böylece bu merkezlerde eğitim alan öğrencilerimizin becerilerini uygulayarak geliştirmelerinin imkanı sunulacak. Ayrıca işitme engelli öğrencilerimizin öğrenim gördüğü özel eğitim meslek liselerinde teknoloji sınıfları oluşturulacak. Böylece işitme engelli öğrencilerimiz teknolojinin kendileri için sunduğu bu aygıtlara kavuşabilecekler. Bu protokolün ikinci aşamasında özel eğitim meslek merkezlerindeki kimya, matbaa, metal, cam, tekstil, tarım teknolojisi atölyelerinin donanımı da sağlanacak.” Bakan Avcı konuşmasını işaret diliyle teşekkür ederek bitirdi.


‘Özel eğitim alanında bir çığır açacağız’

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ise, “Projeyle, öğrencilerimizin daha çağdaş imkanlarla ve iş dünyasına daha rahat girmelerini sağlayacak onları ve okullarını donatacağımız bir adımı atacağız. Bu adımı Turkcell ile birlikte 6 aydır üzerinde çalıştığımız bir proje neticesinde oluşturduk. 45 özel eğitim merkezimiz,15 işitme engelli özel eğitim okulumuz ve 20 görme engelli özel eğitim okulu donanımı teknoloji alt yapısı, teknolojisi sınıfı, atölyeler yeniden düzenlenecek. Bu atölyeler çağdaş iş dünyasına daha uyumlu ve öğrencilerimiz mezun olduğunda daha rahat iş dünyasına adapte olacak bir formasyona sahip olacak şekilde planladık. Bu atölyelerimizin tümünü tamamlayıp Türkiye’de özel eğitim alanında bir çığır açmayı planlıyoruz” dedi.


‘Destek varsa engel yoktur’

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da, “Biz ‘destek varsa engel yoktur’ diyoruz. Hem bir eğitim programı hem de kapsamlı bir istihdam seferberliği olarak gördüğümüz bu proje için 7 milyon TL ayırarak bu işin arkasında ne kadar ciddi bir biçimde durduğumuzu göstermek istedik. Bugün sadece yeni bir eğitim programı başlatmakla kalmıyor, özel çocuklarımıza nitelikli istihdam kazandırmak içinde bir adım atyoruz” diye konuştu. 

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim