Öğretmen Diyarı

En önemlisi anaokulu seçimi

Çocuğun anaokulunda alacağı eğitimi, tüm yaşamı için oldukça önemli çünkü bir çocuğun beyni 3 yaşına kadar bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalışır. Ona ne verirseniz her şeyi alır, öğrenir ve tekrarlar.

Anaokulu seçiminde en önemli kriter aslında “öğretmen” olmalı. Çünkü anne babadan sonra öğretici bir kimlik olarak çocuğun karşılaşacağı kişi öğretmenler, çocukların hayatlarında anne babaları kadar belirleyiciler. Öğretmenin kişilik yapısı özellikle güler yüzlü ve sevgi dolu olması, işini severek yapması çok önemli, Çocuklar için genelde okulun güzel bir yer olması öğretmenin gülmesi, tebessüm etmesiyle doğru orantılı.

Aramanız gereken özelliklerden biri de öğretmenin aldığı eğitim olmalı. Öğretmenin kaç yıl eğitim aldığından daha önemli olan bu eğitimi uygulayabiliyor olması ve günümüz çocuklarıyla iletişim konusunda kendisini nasıl geliştirdiğidir. Bir başka önemli konu ise öğretmenin ne kadar süredir o okulda çalıştığıdır. Bu okul içinde öğretmenlerin ve yönetimin güçlü bir iletişime sahip olduğuna işaret eder.

Anaokulu seçerken okuldaki çocuk sayısına da dikkat etmek gerekir. Okulun büyüklüğü ve çocuk başına düşen metrekare hem okul içinde hem de sınıf içinde özellikle önemlidir. Sınıfların kalabalık olması, öğretmenin çocuklara ulaşmasını engeller ve okula başlama amacından uzaklaşırız. Her yaş grubunda bir sınıfta öğretmen başına düşen çocuk sayısına dikkat etmek gerek. Özellikle 3 yaşa kadar öğretmen başına 4 çocuk, 3-5 yaşa arasında ise öğretmen başına en fazla 10 çocuk olmalıdır.

Anaokulu seçiminde başka bir unsur ise okulun uyguladığı programdır. Artık çocukların gelişimine uygun olabilecek çok farklı programlar mevcut, anne babalar bu programlar hakkında öncelikle bilgi edinmeliler. Okulun uyguladığı programın çocukları için uygun olup olmadığını araştırmalılar.

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
önemlisi anaokulu seçimi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim