Öğretmen Diyarı

En İyi Ve En Başarılı Eğitim Fakültesi Hangisi

Ülkemizde bir çok Eğitim Fakültesi bulunmakta ve yaklaşık 40 bin kontenjana sahipler. Gün geçtikcede bu sayı artmakta. Eğitimleri birbirinden iyi bu fakülteler arasından okunacak olanı seçmek gerçekten zor.

Özellikle mezuniyet sonrasında devlette iş bulma imkanları sebebiyle hala birçok adayın hedefinde olan eğitim fakültelerini yerleşen öğrencilerin sınav performansları, kontenjan doluluk oranları, kontenjan başına oluşan talep üniversitelerin programlarının tercih listelerinde yer aldıkları sıralamalar, öğretim görevlisi başına düşen öğrenci oranı, temel akademik kadronun ve profesörlerin toplam öğretim görevlilerine oranı ve kız-erkek öğrenci oranı dikkate alarak sıraladık. ,

Buna göre en iyi 5 Eğitim Fakültesi şu şekilde sıralanmıştır:

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Yüksek kontenjanı ve program çeşitliliği ile öne çıkan Gazi Eğitim Fakültesi sınavlarda başarı gösteren adaylar tarafından tercih edilmesi ile dikkati çekiyor. Kız-erkek dağılımı ve öğrenci akademisyen oranları ile üst seviyelerde olan Fakülte birçok adayın ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Gazi Eğitim Fakültesi gibi hem yüksek kontenjanı hem de program çeşitliliği ile dikkati çeken fakülte başarılı adayların terc
ihi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi: 6 program ile Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi, listedeki diğer üniversitelere göre daha sınırlı sayıda opsiyon sunuyor. Buna rağmen Fakülte ilk 5 arasında kontenjan başına tercih olarak en yüksek talep alan Fakülte olarak öne çıkıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Teknik Üniversite olmasına rağmen eğitim fakültesi ile de dikkati çeken Yıldız Teknik Üniversitesi yüksek sıralarda tercih ediliyor. Ayrıca fakülte kız-erkek öğrenci dengesi ve öğrenci başına düşen akademisyen sayısıyla ön sıralarda yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi: Ünlü eğitmen ve Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in adını taşıyan eğitim fakültesi kontenjan başına tercih eden aday oranı ile dikkati çekiyor. Üniversite ayrıca açık ve uzaktan öğretim eğitim fakültesi ile de daha geniş sayıda adaya ulaşabiliyor.

 

Kaynak: memurunhaberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol