Öğretmen Diyarı

En fazla kadın yönetici bu sektörlerde

Kadınların iş hayatındaki varlıkları gün geçtikçe artıyor. Yenibiris.com'un yaklaşan kadınlar günü için yaptığı araştırma sonucuna göre kadın yöneticilerin en aktif ve güçlü oldukları sektörler belirlendi.

 

İşte sektör sektör kadınların çalışma hayatı karnesi...

 

En fazla yönetici ilaç sektöründe

Yenibiris.com’un 2013 yılında 35 sektör ve 19 işalanında gerçekleşen 411 atama ve transferi analiz etmesinin sonucunda en fazla kadın yöneticinin, 2012’de olduğu gibi yine ilaç şirketlerinde atandığı ortaya çıktı. 411’nın 112’si kadınlardan oluşuyor. Yönetim kademesine katılan kadın oranında 2012’ye göre çok az bir artış (yüzde 4) var. Geçtiğimiz yıl tepe yönetim kademesine atanan kişilerin yüzde 21’i kadın. Tepe yönetimde kadınlara en fazla yer veren sektörler arasında bilişim öne çıktı.

 

İlaç sektöründe ise son 1 yılda yeni pozisyonlarında göreve başlayan kadınların iş alanına göre sayıları şöyle...

 

İnsan Kaynakları - 4

Sağlık - 3

Pazarlama - 3

Kurumsal İletişim - 2

Satış - 2

İş Geliştirme - 1

 

2013’te atanan yöneticilerin yüzde 27’si kadınlardan oluşuyor. Yeni koltuklarına oturan yönetici kadınların yüzde 14’ü ilaç sektöründe. Bir başka açıdan, ilaç sektöründeki bütün atamaların yüzde 51’i kadın. 2012 yılında da en çok yeni kadın yöneticiye yer veren sektör ilaç olmuş ve sektördeki atamaların yüzde 40’ı kadınlardan gerçekleşmişti.

 

Tepe yönetimde biraz artış

Geçtiğimiz yılın atama ve transferlerinde öne çıkan bir başka sonuç ise kadın yöneticilerin tepe yönetimde biraz daha fazla söz alması. Yeni görevlerine başlayan kadın yöneticilerin yüzde 25’i (genel müdür, genel müdür yardımcısı vs.) tepe yönetimde yer alıyor. 2012’de bu oran yüzde 20’ydi. Genel olarak baktığımızda tepe yönetim kademesinde atanan kişilerin sadece yüzde 21’inin kadın olması, kadınların yönetimlerde daha fazla temsil edilmesi bakımından alınacak daha çok yol olduğunu gösteriyor.

 

81 genel müdürden 12’si kadın.

Bu yıl tepe yönetimde değişen kadın yöneticilerin dağılımları ise şöyle;

 

13 - Genel Müdür

5 - Genel Müdür Yardımcısı

2 - Başkan 

1 - Yardımcı CEO

1 - Başkan Yardımcısı

1 - Özel Kalem Müdürü

1 - Yönetim Partneri

1 - İcra Kurulu Üyesi

1 - Ortak

1 - Ticari Direktör

 

Turizmde yüzde 37’lik kadın oranı

Turizm-otelcilik sektörü de kadın yöneticilere daha fazla koltuk ayırma konusunda bu sene ön plana çıkıyor. 2012 yılında gerçekleşen kadın yönetici atamalarının sadece yüzde 4’ü bu sektörde iken bu yıl yüzde 12’si turizm-otelcilik sektöründen oluştu. Sektörün kendi içindeki dağılımda ise yeni yöneticilerin yüzde 37’si kadın. Yani sektörde geçen yıl 35 atamanın 13’ü kadınlardan oluştu. Sektörde kadın genel müdür oranı da diğer sektörlere göre iyi durumda. Kadın genel müdürlerin yüzde 33’ü bu sektörde çalışıyor.

 

Medya ve gıdada düşüş

2012’ye kıyasla kadın yöneticilere daha az yer veren sektörler de oldu. 2012 yılında kadın yöneticilerin dağılımında yüzde 7 yer alan medya ve gıda 2013 yılı içinde kadın yönetici transferi oranında yüzde 3 ve 2’lerde kaldı. Bunda en büyük paylardan biri de medya sektöründeki yönetici değişimlerinin yavaşlaması. 2013 yılını internet ve teknoloji evrimi ile geçiren medya sektörü genel olarak istihdamda bir duraksama yaşıyor. Gıda sektörü ise hem işe alımda hem de yönetici değişimlerinde yükselişte. Ancak sektördeki kadın yönetici oranı azalmış durumda. 

 

İK’da kadın yönetici sayısı azalıyor

Kadınların kuşkusuz en hakim olduğu olanlardan biri insan kaynakları. Bu alanda yöneticilerin çoğu kadın ve tercih edilen yeni yöneticilerin çoğunluğu da öyle. 2012 yılında kadınların en çok atandığı alan yüzde 23 oranıyla İK oldu. 2013’te tepe yönetimin arkasında kalsa bile kadın değişimlerinin yüzde 20’si bu alanda. Daha detaylı bakıldığında ise sonuçlar çarpıcı. İK’nın kendi içindeki yeni kadın yönetici atama/transfer oranı yüzde 54. 2012 yılında bu oran yüzde 68 idi. Yani İK’da yeni kadın yönetici sayısı azalıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim