Öğretmen Diyarı

En çok bu meslektekiler psikolojik sorun yaşıyor

8 bin 920 kişi arasında gerçekleştirilen, 3 hafta süren bir çalışmanın ürünü olan araştırma çalışmasının sonuçları, iş hayatının çalışan sağlığına etkilerini ortaya koyuyor. Buna göre, meslek ve çalışma koşullarına bağlı olarak yaşanan sağlık problemlerinde ilk üçte; sırt ve bel ağrıları, görme bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar yer alıyor. Sırt ve bel ağrılarından en çok şikâyet eden kesim halkla ilişkiler çalışanları. Görme bozukluğu ise güvenlik ve savunma sektörü temsilcilerinde sıklıkla rastlanıyor. Psikolojik rahatsızlıklarda ise, sağlık çalışanları sıralamanın en üst noktasında yer alıyor. 

Eleman.net'in Türkiye’de çalışan sağlığının çerçevelenmesi, iş hayatının çalışan sağlığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırma çalışması, meslek ve çalışma koşullarına bağlı olarak en çok yaşanan sağlık problemlerini tespit ediyor. Sağlık problemi yaşayan çalışanların sektörel dağılımına göre; en çok sağlık sorunu yaşayanlar arasında yüzde 8.4 ile bilgisayar, internet ve bilişim sektörü ilk sırada yer alıyor. Ardından sırasıyla yüzde 7.47 ile eğitim, yüzde 6.89 ile sağlık, yüzde 6.32 ile inşaat, yüzde 5.74 ile halkla ilişkiler sektörleri geliyor. 

Sağlık problemi yaşayan adayların sektör dağılımı 

Bilgisayar / BT / Internet 8,04% 

Eğitim 7,47% 

Sağlık/Hastane 6,89% 

İnşaat 6,32% 

Halkla İlişkiler 5,74% 

Turizm 5,17% 

Mağazacılık / Perakendecilik 4,59% 

Gıda 4,02% 

Bankacılık / Finans 3,44% 

Elektrik ve Elektronik 2,87% 

Güvenlik görevlilerinde görme bozukluğu ilk sırada

Meslek ve çalışma koşullarına bağlı sağlık problemleri açısından bakıldığında; yüzde 41.21 ile sırt ve bel ağrısı ilk sırada yer alıyor. Yüzde 17.96 ile görme bozukluğu 2’nci sırada, yüzde 12.10 ile psikolojik rahatsızlıklar 3’üncü sırada yer alıyor. 

Bu sıralamanın mesleki dağılımına baktığımızda ise, öğretmenler, halkla ilişkiler sektörü çalışanları, bilgisayar, internet ve bilişim sektörleri temsilcileri, doktor ve hemşireler ile gıda sektöründe çalışanlar ağırlıklı olarak sırt ve bel ağrısı şikâyeti yaşıyor. Başta güvenlik sektörü çalışanları olmak üzere, ağırlıklı olarak tekstil, halkla ilişkiler ile eğitim ve mimarlık sektörü çalışanları ise görme bozukluğu yaşayan kesimi temsil ediyor. Psikolojik rahatsızlıkların ağırlıklı olarak yaşandığı sektörler arasında ilk sırayı sağlık sektörü alıyor. Ardından sırasıyla bilgisayar, internet ve bilişim sektörleri temsilcileri, öğretmeni avukat ve mali müşavirler psikolojik rahatsızlık yaşıyor. 

Meslek ve çalışma koşullarına bağlı en çok yaşanan sağlık problemleri 

Sırt ve bel ağrısı 41,21% 

Görme bozukluğu 17,96% 

Psikolojik rahatsızlıklar 12,10% 

Sinir sistemi hastalıkları 6,83% 

Astım 5,46% 

Obezite 4,88% 

İşitme kaybı 3,32% 

Dolaşım bozukluğu (kalp ve damar hastalıkları) 2,34% 

Deri hastalıkları 2,14% 

Kanser 2,14% 

Bronşit 1,56% 

"Sırt ve bel ağrısı"nın en çok yaşandığı sektörler 

Halkla İlişkiler 10,71% 

Eğitim 9,52% 

Bilgisayar / BT / İnternet 8,33% 

Sağlık / Hastane 7,14% 

Gıda 5,95% 

"Görme bozukluğu"nun en çok yaşandığı sektörler 

Savunma / Güvenlik 14,84% 

Tekstil 12,25% 

Halkla İlişkiler 10,50% 

Eğitim 8,00% 

Mimarlık 6,16% 

"Psikolojik rahatsızlıklar"ın en çok yaşandığı sektörler 

Sağlık / Hastane 16,66% 

Bilgisayar / BT / İnternet 13,33% 

Eğitim 10,00% 

Hukuk 7,82% 

Mali Müşavirlik 4,50% 

Çalışan sağlığı ve mesleği arasında doğrudan ilişki

Eleman.net olarak gerçekleştirdikleri araştırma çalışmaların aracılığıyla insan kaynakları sektörüne yönelik çarpıcı tespitler ortaya koyduklarını belirten Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, araştırma sonuçları hakkında şu değerlendirmede bulundu: 

“Tüm Türkiye çapında gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışması, çalışanların sağlık sorunları ile meslekleri arasındaki doğrudan ilişkiyi ortaya koyuyor. Genel olarak bakıldığında sırt ve bel ağrıları, görme bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar gibi sağlık sorunları meslek ve çalışma koşullarına bağlı olarak ilk sıralarda yer alıyor. Öne çıkan sektörler arasında ise başta bilgisayar, bilişim ve internet sektörü olmak üzere eğitim, sağlık, inşaat ve halkla ilişkiler sektörleri göze çarpıyor. Eleman.net olarak gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışmasıyla insan kaynakları sektörüne bir ışık daha tutarak, çalışan sağlığı üzerine etkili bir bilinç yaratılmasını hedefliyoruz.” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim