Öğretmen Diyarı

Emri uygulamayan öğretmenliğe döner

URAK KILIÇ / İSTANBUL

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ‘Dershaneler kapatılamaz’ kararına rağmen dershanelerin faaliyetlerine engel olmak için her yolu deneyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgede skandal ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Avcı, dershanelerin faaliyetlerine müdahale etmeyen milli eğitim müdürleri ve bürokratlarının öğretmenlik görevine döndürüleceği tehdidinde bulundu.
 
SKANDAL TEHDİT
AYM kararından sonra MEB, çıkarılan yönetmelikte dershanelerle ilgili herhangi bir hükme yer vermeyerek suç işlemişti. MEB, hukuksuz yönetmeliğin uygulanması için illere genelge gönderdi. Bakan Nabi Avcı imzalı 12.08.2015 tarihli genelgede, dershaneadı altında hiçbir kurumun çalışmasına izin verilmediği ve faaliyet gösteren dershanelerin de kanun hükmünce kapatılmaları talep ediliyordu. Genelgenin son kısmında ise dershanelere yönelik bakanlık emrini yerine getirmeyen yöneticilere tehdit dolu ifadeler kullanıldığı dikkat çekiyor.
 
ÖĞRETMENLİĞE DÖNERSİNİZ
Bakan Nabi Avcı imzalı geneldeki işte o skandal ifadeler: “…mevzuat ile kendilerine yüklenen ödev ve sorumlulukları yerine getirme noktasında yetersizlikleri belirlenen ve sıralı amirlerince 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile belirlenmiş Türk milli eğitiminin genel ve özel amaçlarına aykırı eylem içerisinde oldukları değerlendirilen yöneticilerin 5442 sayılı kanunun 8’inci maddesinin (c) bendi gereği valiliklerde olan görevlendirme yetkisi kapsamında görevlendirme işlemi geri alınır ve asli görevi olan öğretmenlik görevlerine döndürülür.”

UYGULAYAN SUÇ İŞLER
Genelgeyle ilgili dava açacaklarını belirten Pak Eğitim İş Hukuk Müşaviri Avukat Mehmet Kasap, “Kanunla yapamadıkları yasakları ikincil mevzuatla devam ettirmeye çalışıyorlar. Bugün (dün) Danıştay’a iptali yönünde başvuruda bulunacağız” dedi. İl milli eğitim müdürlerinin genelgeyle tehdit edilmelerine rağmen, genelgeye uyarak AYM kararına aykırı davranması halinde ileride önemli cezalarla karşılaşacaklarına dikkat çeken Kasap, “Anayasa ve AYM kararlarına aykırı olarak destek eğitim kurumlarını zorla kapatmaya çalışanlar anayasal suç işlemekle karşı karşıya kalacaklar. Bu durumda süreçten mağdur olan yüz binlerce çalışanın, 3000 bin dershanenin ve seneye sınava girecek 2 milyonu aşkın öğrenci ailesinin dava açıp tazminat hakları doğacaktır” ifadelerini kullandı. 

meydangazetesi.com.tr

 

Kaynak: meydan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol