Öğretmen Diyarı

Empati için öğretmenler öğrenci, öğrenciler öğretmen oldu

0 dakika boyunca aralıksız ders dinleyen ‘öğrenciler’ sıkılıp başka şeylerle uğraşmaya başlayınca ‘öğretmenler’den uyarı aldı. Ayın sürede ayakta kalmak zorunda kalan ‘öğretmen’ler yorgunluktan şikayet etti.

Bursa Osmangazi Samet Saraç Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen ‘Empati Projesi’, öğretmenlerle öğrencilerin birbirlerini daha iyi anlamasını sağladı. Proje kapsamında, okul müdürü ile öğretmen, İngilizce öğretmeni ile öğrencisi yer değiştirdi.

Okul müdürü olan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Seçil Bilen, ilk iş olarak kalorifer kazanlarını kapattırdı. Gerekçesi ise okulun aşırı sıcak olması. Aynı zamanda projenin fikir babası olan Bilen, birbirlerini daha iyi anlayabilmek amacıyla Okul Müdürü Mehmet Şahin’den böyle bir talepte bulunduklarını söyledi. Bir günlüğüne de olsa müdürlük yapmanın zorluğundan yakınan Bilen, “Masanın bu tarafında olmanın göründüğü kadar kolay olmadığını anladım. İnsanlar sizden işleri halletmenizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

Projenin, tüm okullara yaygınlaştırılmasını isteyen Bilen, “İnsanlar arası iletişim giderek azalıyor. Bağlarımız kopuyor ve birbirimizi anlamakta zorlanıyoruz. İnsanların birbirini anlaması için empati çok önemli.” ifadesini kullandı.

Koltuğunu, bir günlüğüne de olsa Seçil Bilen’e devreden Mehmet Şahin ise 2010 yılından beri görevde bulunduğunu dile getirirken, “Projemizin esas amacı sorumluluk duygusunu geliştirmek, iyi bir iletişim sağlamak ve biraz da meseleye karşı taraftan bakmak için bu değişikliğe gittik.” dedi.

Öğretmenler odasında gününü geçirdiğini anlatan Şahin, öğretmenleri daha iyi anlayıp eski günlerini hatırladığını söyledi. Kendisine en ilginç gelen uygulamanın öğrenci yerine geçen bir öğretmenin, öğretmeni konumundaki öğrencisine çay getirmesi olduğunu anlatan Şahin, isteklere göre, alınan dilekçelerle uygulamanın devam edeceğini sözlerine ekledi.

40 DAKİKA DERS DİNLEMEK ZORMUŞ

Bugün için öğrenci olan İngilizce öğretmeni Ferit Malkaralı, 7 yıldır öğretmenlik yaptığını anlatırken, “Okulun empati günleri kapsamında bugün öğrencim öğretmen, ben ise öğrenci oldum. Gerçekten de öğrencilik zormuş. Öğrencim Hüseyin, gayet iyi bir şekilde öğretmenlik yaptı. Ayrıca, öğrencimin öğretmenliğinde sıkıntılı, olumlu olumsuz yönlerini anladığını umuyorum.” diye konuştu. 40 dakika boyunca ders dinlemenin zor olduğunu yeniden gördüğünü anlatan Malkaralı, bunu öğretmen olarak yeniden tespit etiği için dersleri daha zevkli kılmak için bundan sonra bu daha dikkatli olacağını söyledi.

Bir günlüğüne öğretmeninin yerine geçen 10. sınıf öğrencisi Hüseyin Sümbül de şunları söyledi: “Empati günlerinde İngilizce öğretmeni olarak Ferit hocanın yerine geçtim. Öğretmenlik gerçekten zormuş. Özellikle sınıfı susturmak, bizler meğerse çok konuşuyormuşuz. Bunu daha iyi anladım. Bundan sonra daha dikkatli olacağım. Ayrıca, derse çok katılmıyorduk. Katılınca daha iyi oluyormuş.” Kendisinin, form doldurarak bir günlüğüne bu duyguyu tatmak istediğini anlatan Sümbül, etkinliğin çok yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer öğretmenler ise empati programının okulda bir heyecan getirdiğini ifade ederken, uygulamanın aynı zamanda öğrencilerin gelecekte anılarında yaşayacağını söyledi. Öğrenciler ise şu görüşleri dile getirdi: “Garip bir duygu ama alıştık. Hep on yıldır öğretmenler anlatıyor. Ama zamanla alıştık. Arkadaşımızın da öğretmenlik yeteneği iyi olunca öğretmen olmasına alıştık. Fazla sıkıntı çekmedik. Bize henüz ceza vermedi ama bol bol artı verdi.”

CİHAN
star


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol