Öğretmen Diyarı

Emekli öğretmen 600 kadının hayatını değiştirdi

 

El örgüsü, makine örgüsü, koza çalışması, mefruşat, el nakışı ve din eğitimi dersleri alan kursiyerlerden 21'i de eğimlerini bitirerek halk eğitim merkezlerinde öğretici olmaya hak kazandı.

 

Öz, muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar 600 kadının eğitim gördüğü kursun 3 yıl önce açıldığını söyledi.

 

Amacının, çocuklarını okutan annelerin, gönül rahatlığıyla çocuklarına harçlık verebilmeleri olduğunu bildiren Öz, "Anneler bir şey öğrenirse çocukların henüz mutlu olacağını bildiğimden yıllar önce kafamda tasarladığım bir projeydi bu. Emekli olduktan sonra bu projemi hayata geçirdim" dedi.

 

Yirmi yıl sınıf öğretmenliği yaptığına değinen Öz, şöyle konuştu:

 

"Burada kadın ne istiyorsa, örgü, el nakışı, mefruşat, el becerileri neye uygunsa her konuda eğitiyoruz. El örgüsü, makine örgüsü, koza çalışması, mefruşat, el nakışı gibi maharetlerin yanı sıra Kur'an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar, namazın kaideleri ve din eğitimi alıyorlar."

 

Kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin adresi, uygar vaziyeti, maddi vaziyeti, yöntem vaziyeti, çocuklarını okutup okutmadığı gibi kriterlerin göz önüne alındığını dile getiren Öz, "2011 yılından itibaren 600 üyemiz oldu. Bunlardan 21 öğretmen yetiştirdim, hepsi bugün aylıklı ders veriyorlar halk eğitim merkezinde. Ben de sınıf öğretmenliğinden emekliyim, kurs için gittiğim halk eğitim merkezi imtihanlarına girerek kalfalık vesikası aldım. Arkadaşlarımı henüz şuurlu eğitiyorum" ifadelerini kullandı.

 

"Çoğu çöküntü ilaçlarını bıraktı"

 

Kursiyerleri çoğunun çöküntü ilaçlarını bıraktığını anlatan Öz, kursiyerlerin "Burası olmasaydı ben ne olurdum" şeklinde konuştuklarına vurgu yaptı.

 

Özellikle çocukların bu vaziyetten mutlu olduğunu anlatan Öz, şunları kaydetti:

 

"Anneleri bir şey kazanıp hanelerine getirdikleri vakit mutlu oluyorlar. Parayı babadan isteyemeyiz biz. Anne de sıkıla sıkıla babaya gider. Bir arkadaşımız var iki çocuğu olan, 'Bu kursa gelene kadar eşim ayakkabılarını evde giymezdi. Alt kata iner orada giyerdi. Kapıyı vurur giderdi. Şimdi ben burada para kazanıyorum. Eşimden para istemiyorum. Eşim bizi kucaklamadan gitmiyor' dedi. Zira adamcağız, cebinde parası yok diye o mahcubiyetle alt katta ayakkabılarını giyiyormuş."

 

 

Kursiyerlerin "hacı anne" diyerek seslendiği 82 yaşındaki Nazife Kabadayı ise 12 yıl önce eşini kaybettiğini, yalnızlığını ve sıkıntılarını kurstaki dostlarıyla paylaşarak azalttığını açıkladı.

 

On yıl önce 3 kızının en büyüğünü kaybeden Ayşegül Akgün de kızının hayatını kaybetmesinin ardından psikolojik tedavi gördüğünü söyledi. Kursa katıldıktan sonra psikolojik açıdan rahatladığını dile getiren Akgün, "Çok ilaç kullandım, artık o ilaçları bırakmak istiyorum. Burada kendimi iyi hissediyorum. Bir Takım ilaçlarımı bıraktım. Çok moral oluyor bana burası. Kur'an-ı Kerim okumayı da öğrendim" dedi.

 

Halk eğitim merkezi öğreticisi oldu

 

Eşinin ölümünün ardından kızının eğitimi için Ankara'dan Samsun'a gelen Miyase Demirok da diğer kursiyerler gibi huzuru kendi el becerilerinden para kazanarak buluyor.

 

Demirok, "Eşimi kaybetmiştim. Erkek Çocuğum depresyona girince iki çocuğumun da bir arada olması için Ankara'dan Samsun'a geldim. Çocuk bakıcılığı yapıyordum. Sefa hocamla tanıştım. Mefruşata kayıt oldum. Belgemi aldım. İnşallah ben de böyle bir yer açmayı düşünüyorum. Halk eğitim merkezinde öğretmenlik yapacağım. Evde durunca sürekli sıkıntı içindeydim. Buraya geldim o sıkıntılarım geçti. Psikologlara gidiyordum hepsini bıraktım. Şifayı doktorda değil hakikaten bu ortamda buldum" ifadelerini kullandı.

 

Kursa başladıktan sonra yaşamının değiştiğine inanan Aslıhan Yener de birçok rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçlarından kurs sayesinde kurtulduğunu dile getirdi.

 

"Din eğitimiyle huzur buluyorlar"

 

İlkadım Müftülüğünce kursta öğretici olarak görevlendirilen Zekiye Atmaca, 3 aydır kadınlara Kur'an-ı Kerim okuma, ilmihal, siyer ve diğer dini konularda eğitim verdiğini kaydetti.

 

Atmaca, "Peygamberimizin hayatından örnekler vererek kadınlarımıza manevi destek veriyoruz. Namaz, oruç eğitimi veriyoruz. Manevi yönden sorunları olanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sadece Kur'an okuma değil manevi olarak da yardımcı oluyoruz" açıklamasında bulundu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol