Öğretmen Diyarı

Elif Öğretmeni Ölüme Götüren, Silah Sesleri Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son öğretmen atamalarıyla Eylül ayında Siirt'in Baykan İlçesi'nde göreve başlayan ve Polisevi'nde kalan öğretmen Elif İpek Koçtürk'ün ölümü, sevenlerini yasa boğdu.

Polis kızı olan Elif İpek, üniversiteyi bitirdi ve iki yıl önce evlendi. Kayserili olan Elif İpek Koçtürk, eşinin görevi nedeniyle Muğla'ya yerleşti ve öğretmen olarak atanmayı bekledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu öğretim yılı başında 40 bin öğretmeni atamasında şans bu kez Elif İpek Koçtürk'e de güldü. Elif öğretmenin tayini Siirt'in Baykan İlçesi'ndeki Gazi Mustafa Kemal Orta Okulu'na çıktı.

 

Hazırlıklarını tamamlayıp memur olan eşi Burak'ı Muğla'da bıraktıktan sonra Eylül ayında Siirt'e gelen Elif öğretmen, okulunda göreve başladı. Kalacak ev bulana kadar, babası Mustafa İpek'in polis olmasından yararlanarak Siirt kent merkezindeki Polisevi'nde kalmaya başladı. Planlarına göre eşi Burak da tayinini Siirt'e isteyecek, ev bulup yerleşeceklerdi.

SİLAH SESLERİNDEN ETKİLENDİ

 

Elif öğretmen bir yandan eşinden uzakta okuluna ve Siirt'e alışmaya çalışırken, Kobani'deki IŞİD saldırılarını bahane edenler grupların her gün düzenlediği gösteriler onu olumsuz etkiledi.

 

Geceleri çatışmalarda susmayan silah sesleri onu uykusuz bırakıyor ve sinirlerini bozuyordu. Yakınlarıyla Facebook ve Twitter üzerinden sürekli haberleşiyor ve onlardan güç almaya çalışıyordu. Elif öğğretmen, facebook'tan yazıştığı 'Esma abla' olarak hitap ettiği bir yakınına, içinde bulunduğu ruh halini şöyle anlatmıştı:

 

'Siirt Polisevi'ndeyim Esma abla. Saldırı oldu polisler karşılık verdi hala devam ediyor.', 'Allah'ım yardım et hala sıkıyorlar ya. Allah'ım yardım et.', 'En kötüsü de yalnızım, Telefonda annemle konuşuyorum. O biraz rahatlatıyor. Resepsiyona sordum İlk silah sesleri duyduğumda saldırı var biz de ateş açtık dediler.'

 

Elif öğretmen olayların bitmesi, silahların susması için dua ediyordu. Bunu da yakınlarına ve arkadaşlarına ilettiği her mesajında dile getiriyordu.

 

Ama olmadı, olayların sonu gelmedi. Elif öğretmen de bir türlü kendini toparlayamadı, girdiği bunalımdan çıkamadı. Dün de okul dönüşü kaldığı Polisevi'nin dördüncü katındaki odasında saat 18.30'da canına kıydı.

 

CENAZESİ KAYSERİ'YE GÖTÜRÜLDÜ

 

İntihar ettiği söylenen Elif öğretmenin ölümüyle ilgili soruşturma başlatılırken, acı haber hem Muğla'daki eşi Burak Koçtürk'e, hem de Ankara'da polis olan babası Mustafa İpek'e tez ulaştı. Onlar da hemen Siirt'e geldi.

 

Siirt Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılan Elif öğretmenin cenazesi, yapılan otopsinin ardından bugün annesi Ayşe ve babası Mustafa İpek ile yakınları tarafından alınarak memleketi Kayseri'nin Yahyalı İlçesi Derebağı Beldesi'ne götürüldü.

 

Elif öğretmenin Polisevi'ndeki odasında bulunan eşyalarının içinde bulunduğu valizler de tabutun konulduğu cenaze aracına konularak götürüldü.

 

GERİYE KALAN MESAJLAR

 

7 Ekim tarihinde arkadaşlarıyla, sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'daki sayfalarından yazışan Elif öğretmen yaşadığı kaosu paylaşmıştı. Bugün de Facebook'taki duvarına, siyah zemin üzerine, 'Elif duruşu', 'Seni unutmayacağız', 'Şehit Elif İpek Koçtürk öğretmen' gibi sözler yazıldığı görüldü. 'Hakkında' ve 'açıklama' bölümlerinde de Elif öğretmenle ilgili olarak, 'Şehit Elif İpek Koçtürk, intihar edecek bir kişi değildi. Hem yaşantısıyla, hem bilgisiyle, bunu asla yapmayacak bir insan. öldürüldüğünü biliyoruz. ve adalet yerini buluncaya dek elimizden geleni yapacağız. Bu bir davadır. Bu bir vatan sevdasıdır' sözlerinin yazıldığı görüldü.

 

Ayrıca baş harfleri yan yana getirildiğinde, 'Elif öğretmenim'i oluşturan bir şiir yazıldığı da görüldü. Şiirin sözleri ise şöyle:

 

E- Elerin ilme yöneldi, vatan aşkı ile

 

L- Lal olan dillere hakkı söylettin

 

İ- İliklerinde iman ile Siirt'te

 

F- Fedakarlığın timsalisin

 

Ö- Ölmedin sen, kalplerde yeşerdin

 

Ğ- Gayri gitmezsin, sen şehitsin

 

R- Rabia misali hak yolunda direndin

 

E- Ezdirmem seni adın gibi dik dur

 

T- Tut ellerinden yine yavruların

 

M- Makamında karşıla bizi

 

E- Elif öğretmen Rabbim şehit yazsın seni

 

N- Nidaların yankılanacak, unutmaz bu millet seni

 

İ- İnsanlığın timsalisin Elif öğretmen

 

M- Müslümanlığın timsalisin Elif öğretmen. - Siirt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim