Öğretmen Diyarı

EL YAZISI KALKSA NE KAYBEDERİZ?

El yazısı estetik olarak güzel, bunu herkes kabul edecektir. Ancak herkes estetik güzellikte yazabiliyor mu tartışılır. Öğrencilerin anatomik yapılarına daha uygun olduğu iddia edilse de solak yazanları hesaba katan olmamış belli ki. Çocukların kendi yazdıklarını görebilmek için ellerini soktukları şekil yüzünden bileklerinin ne kadar ağrıdığını tahmin etmek güç değil. Ayrıca kendi yazdıklarının üstünden zorunlu olarak geçen ellerinin altında oluşan siyah leke de cabası.


Pek çok eğitim forumunda velilerin şikayeti var el yazısı konusunda. Çocuklarının parmaklarının su topladığını belirtenler, kendi yazdığını okuyamadığı için okula gitmek istemeyen çocuğu olanlar, elim ağrıyor yazmayacağım diye ağlayan çocukları olanlar… Sayıları hiç de az değil!


Ses Temelli Eğitim Sistemi ile hayatımıza giren ve on yıldır tartışmaları süren el yazısı olsun mu olmasın mı konusunda şunu sormak lazım. 

El yazısı kalksa ne kaybederiz? 

Dik temel harflerle okuma yazmayı öğrense çocuklar, daha sonra da yine haftada bir iki gün Güzel Yazı çalışmaları adı altında el yazısı öğretilse; dileyen çocuk bu yazıyı derslerinde kullansa çok mu sorun olur acaba? 


BENCE hayır! Hiç de sorun olmaz, aksine harika da olur. Öğrencilerin okula alışma sürecinde çizgi çalışmaları yaparken bile ellerini kaldırdıklarını gördüğümüze göre, elini kaldırmadan satırı tamamla diye diretmenin kime ne gibi bir faydası  olabilir ki? 

Açıkcası ben öğrencilerimi bir satırın tamamını ellerini kaldırmadan yazmaları için hiçbir zaman zorlamadım. 

Muhtemelen el yazısı ile sistem devam edecektir, bari 1.sınıf okutacak öğretmen arkadaşlarım en fazla 6-7 karakter  uzunluğunda çizgi çalışmaları ile başlasınlar da minicik eller yorulmasın, gözleri korkmasın ilk haftadan. 


Özellikle branş öğretmenlerinin ısrarla düz yazıyı önermeleri ve hatta bazılarının zorlamaları nedeniyle, yöntemini hiç bilmedikleri yazı stili geliştiren öğrencilerimizin olmasını istemiyorsak müfredatın bir yerine dik temel harflerle güzel yazı çalışması da konabilir ve hatta konmalıdır da!  


 Talim Terbiye Kurulunun eleştirileri dikkate alarak yeni müfredatta sadece harflerin veriliş sırasını düzeltmekle kalmayıp bir an önce dik temel harfleri de kuralına uygun yazmaya yönelik programı eklemesi gerekir ya da en başta dediğimiz gibi direkt olarak bu yöntemi (Okuma-yazmayı dik temel harflerle öğretmek) yeniden uygulayıp, el yazısını da 2.sınıftan itibaren estetik amaçlı öğretmeyi düşünmelidir. 


El yazısı 1.sınıftan kalksa ne kaybederiz ki?  Cevabı bulan varsa ya da bilimsel olarak net açıklama yapacak yetkili umarız bu yazı kendisine ulaşır da hem veliler hem öğretmenler yetkili ağızdan sorularına cevap bulmuş olur.  


Güzel el yazısı yazamadığı için kendisini başarısız hisseden bir öğrencinin neler hissettiğini anlayacak büyüklerimizin cevabını bekliyor olacağız…   Saygılarımla...


                                                                  Sevgiyle kalın… 

                                                                       Reyhan ARCAK

Kaynak: kamutime.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol