Öğretmen Diyarı

Ek gösterge memur olacak gençlerin önünü açacak

Kamuda yeni yer açılmasının iki yolu var. Ya kadroyu artırıp memur sayısını şişireceksiniz, ya da memurların emekliliğini bekleyeceksiniz. Birincisi reel değil, doğru da değil. İkincisi ise belli şartlara bağlı. Kamuda memurlar emekli olmak istemiyor. Çünkü emekli olunca daha az maaş alıyorlar.

Bunun sebebi ne? Memurken alınan ek ödemelerin emeklilikte ortadan kalkması ve ek gösterge dediğimiz sistem.

Memurun emekli aylığını derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirliyor. Burada etkisi en fazla olan ise ek gösterge. Bu ek göstergelerin artırılması en çok emeklilik maaş ve ikramiyesini etkiliyor. Ek gösterge emeklilik arzusunu artırırken gençlerin de önünü açacak. Peki göstergenin artmasını isteyen kimler? Polisler, öğretmenler, şube müdürleri, üniversite genel sekreter yardımcıları, genel müdür yardımcıları, doktor, mühendis, müfettişler ve öğretim üyeleri... 

 

AMİRİN DAHA DÜŞÜK 

Hatta şube müdürlerinin emrinde çalışan memurların, örneğin mühendislerin ek göstergeleri daha yüksek.

Yardımcı hizmetler dediğimiz bir sınıf var ki, onların ek göstergesi bile yok.

Aslında baktığınızda kadro hiyerarşisi ile özlük hakları arasında çelişkiler yaşanıyor. Bu konu gündemimizde olacak. Memur arkadaşların mesajlarını bekliyorum. 

 

Kamuda yaş sınırı

 

Memuriyete girişte yaş sınırıyla ilgili birçok soru geliyor. Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilir. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmak zorunda. KPSS(B) grubu kadrolar için üst sınır yok; 65'e kadar gidiyor. KPSS (A) grubu kadrolar için ise '35 yaşını doldurmamış olmak' şartı aranıyor. 

 

Ekim beklentileri

 

Torba Yasa çıktı ama birçok konuda talepler devam ediyor. İş güvenliği konusundaki eylem planı düzenlemeleri, akademikzam, taşeronun kadro isteği ve Bağ-Kur borçları öne çıkıyor. Memura derece ve disiplin affı, 4C'ye kadro, üniversiteli işçilerin memurluğu ve İMD atamaları da talepler arasında.

 

Ne zaman emekli olurum?

 

- 30.05.1958 doğumluyum. 05.03.1979 işe ilk giriş tarihim. 4085 günüm mevcut. Ne zaman emekli olurum? Ahmet ÇELİK 

44 yaş 5000 prim günü şartları gerekiyor. Eğer çalışıyorsanız priminizi tamamlayıp hemen emekli olursunuz. Çalışmıyorsanız 3600 günden emeklilik için 59 yaşınızı bekleyeceksiniz. 

 

-Annem 49 yaşında, sigorta girişi 1998. Sigortadan önce 3 çocuğu vardı, ne zaman emekli olabilir? Doğan YAZGAÇ 

En az 54 yaş ve 5975 prim günü gerekiyor. Eğer işe giriş 23 Mayıs'tan sonra ise şartlar 55'e çıkar. Doğum borçlanması olamaz. 

 

-Eşimin sigorta girişi 01.01.2000. Halen çalışıyor. 1800 gün primi var. 2000 den önce 3 doğum yaptı. Borçlanarak ne zaman emekli olur? Metin SEYİS 

Doğumlar borçlanılamıyor. Prim sayısı 7 bine çıkmalı. Yaş şartı ise 58. 5400 günle de 58 yaşında kısmi emekli olabilir. 

 

-01.04.1959 doğumluyum. 01.04.1997'de işe başladım. 4485 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Ayşe ÖZTÜRK 

Yaş ve yıl şartı tamam ama priminizin 5900 olması gerekiyor. 1997'den sonra doğum varsa borçlanabilirsiniz. 

 

Alınmayan hizmetin parası

 

- SGK borcum vardı. Bu süre içinde sağlık hizmeti alamadım. Şimdi yapılandırırken sağlık primlerini de alıyorlar. Bu haksızlık değil mi? Faruk M. Evet haksızlık ve bu, birçok esnafın sorunu. Üstelik verilmeyen hizmetin karşılığı faiziyle alınıyor. Uygulama maalesef böyle ve borcu tüm primlerle ödemek durumundasınız. 

 

İşsizlik maaşı şartı

 

- Özel bir kolejde öğretmenim. Hamile olduğum için işveren sözleşmemi feshedecek. İşsizlik ödeneği alabilir miyim? N. İ. 

Hamile olduğunuzdan işten çıkarılmanız size önemli haklar tanıyor. Tazminatınızı alabildiğiniz gibi kötü niyet tazminatı ve belli şartlarda işe geri dönüş için dava açabilirsiniz. İşsizlik parasının tazminatla ilgisi yok. 

 

Emeklinin farkı yok

 

- Emekli olduktan sonra bir işyerinde çalışmaya başladım. Hangi şartlarda ayrılırsam kıdem tazminatı alabilirim? (ismi saklı) 

Emekli ile çalışanın bir farkı yok. Eğer işyerinde bir yılı doldurmuşsanız ve işten çıkarılırsanız kıdem tazminatı ödenir. Tazminatınız, çalıştığınız yıl ile brüt maaşın çarpımı sonucunda bulunur. 

 

Kaynak : Faruk ERDEM - Sabah Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim