Öğretmen Diyarı

Ek Ders Karşılığı Alımlara Sosyologlar Tepkili

Ek Ders Karşılığı Alımlaara Sosyologlar Tepkili

 

Yeniden Sosyoloji Derneği (YESO-DER) Başkanı Ali KÖSE, Sosyal Hizmet Merkezlerine (SHM), yapılan ve yapılması planlanan ek ders karşılığı alımlarla ilgili sosyologların tepkisini şöyle dile getirdi:

9 Şubat 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği” kapsamında görev tanımları yapılan meslek elemanları: “Sosyal hizmet, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, öğretmenlik ile aile ve tüketici bilimleri lisans programlarından mezun olup merkezde çalışanları, ifade eder.
Uzun yıllardır ciddi atama sorunu yaşayan sosyologlar, bu değişiklik ile büyük sevinç yaşadılar. 2012 KPSS’de yüksek puan alan meslektaşlarımız büyük bir beklenti içerisine girdiler, her yıl olduğu gibi.
2012 KPSS puanı, 4 merkezi atama dönemini kapsıyor. Bugün itibari ile 3 merkezi atama dönemini geride bıraktık. 1.sinde 36, 2.sinde 31 ve 3.sünde de 13 sosyolog atandı. Tabi bu sayılar, sadece Aile Bakanlığına değil, bütün kurumlara yapılan sosyolog sayısını ifade ediyor. Geriye ise 1 merkezi atama kaldı.
Yukarıdaki istatistikler, SHM yönetmeliği sevincini, adeta sosyologların kursağında bırakmıştır. Bu manzaranın neyine, neresine sevinsin meslektaşlarımız? Şimdi ise ellerinde kalan 80 üstü puanlar ile kara kara düşünmekteler. 85 KPSS puanı ile halen bekleyen sosyologlar bir daha mı girsinler KPSS’ye ve ne diye?
Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de “Sosyal Hizmet Merkezlerine” ek ders karşılığı meslek elamanları alımı yapılınca meslektaşlarımız tümüyle yıkılmışlardır. Sordukları haklı bir soru var: madem ihtiyaç var, o halde neden atama yapılmıyor? Bu sorunun tek bir açıklaması var: devlete daha uygun bir maliyeti olan  “ucuz işçilik” dediğimiz ek ders karşılığı alımlar… Kadrolu alımlar ile bu alım türü ikame edilmektedir. Başka da bir açıklaması yok bunun.
Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne 10 Aralık 2013 tarihinde mülakat yolu ile ek ders karşılığı meslek elemanı alınmıştır. 5 Öğretmen, 1 Psikolog, 3 sosyolog mülakat yoluyla alınmıştır. http://kayseri.aile.gov.tr/tr/html/19126/SHM-Ekders-Karsiligi-Personel-Secme-Komisyonu-Sonuclari
Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de 31 Ekim’de yayımladığı listeye göre ek ders karşılığı olarak 5 Öğretmen , 3 Sosyolog, 3 Psikolog almıştır. http://ordu.aile.gov.tr/tr/html/17389/Personel-Alim-Mulakat-Sonuclari
Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ise Ekim ayında ek ders karşılığı olarak 21 meslek elemanı için duyuruya çıkmıştı. Mülakat sonucunda 14 meslek elemanı alımı yapılmıştır. http://www.mardin.gov.tr/web/mardinvaliligi/haberdetay.asp?id=4198&kategori=DUYURULAR
SHM’ler açıldıkça açılıyor ancak personel takviyesi bakımından ciddi sıkıntıların olduğunu biliyor ve görüyoruz. Bu kurumların tam randımanlı olarak çalışabilmeleri için bu hizmeti yerine getirecek nitelikli personele ivedilikle gereksinim vardır.
Telafisi güç sosyal risklerin acil çözümü için yetkililerin daha fazla gecikmeden acil butonuna basmaları elzemdir. Aksi halde bunun ağır bir vebali olur. Bu nedenle SHM’lere, personel alımını en geç Ocak ya da Şubat ayında merkezi olarak ve vicdanları daha fazla kanatmadan atama yapılmalıdır.
SHM lere bu şekilde alımlar devam ederse on binlerce sosyolog sokağa inmek durumunda kalacak. Sabırla bugüne kadar bekleyen sosyologlar derneğimize ciddi şekilde baskı uygulamaktadır. Ocak ayına kadar bu konuda bir gelişme kaydedemezsek YESO-DER olarak Ankara ya gidip yetkililer ile bu konuyu tekrar müzakere etmeyi planlıyoruz.
Temennimiz, bu adımlara hiç gereksinim kalmadan meselenin çözülmesidir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Haber kaynağı:ajankamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim