Öğretmen Diyarı

EGM\'den MEB\'e Okullarda Güvenlik Önlemi Çağrısı
Son zamanlarda okullarda artan şiddet olayları Emniyet Genel Müdürlüğü'nü (EGM) harekete geçirdi. EGM, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) gönderdiği bildiride yaşanan sorunların en aza indirgenmesi için bir takım tavsiyelerde bulundu.  Bu tavsiyelerle birlikte çocukların daha güveni ve her hangi bir endişe ve sorun yaşamadan okullarına gidip gelmeleri için önem arz ettiği bildirilirken, korku ve endişelerinde giderilebileceğini belirtti. Yazıda ise ne dikkat çeken nokta ise EGM'nin çocuklarımızın daha iyi bir şekilde okula gidip gelebilmeleri ve onların korku ve endişe taşımamaları için bir takım önlemlerin alınmasının istenmesi olmuştur.

 

Bu yazı ile birlikte artık çocukların daha güvenli bir şekilde okullarına giderken, derslerine daha çok odaklanması sağlanacaktır. EGM tarafından gönderilen bu yazı eğitim camiasında oldukça olumlu karşılanırken, ilerleyen günler içerisinde yapılacak olan çalışmalar ile birlikte velilerde artık çocuklarını okula gönderirken rahatlamış olacaklar. Son günlerde okul önlerinde yaşanan sorunlar kapsamında bir dizi güvenlik önlemlerinin alınmasını isteyen EGM yaptığı yazıda alınacak olan güvenlik önlemlerine örnekler verdi. Bu yazı sonrasında incelemede bulunan MEB, ilgili yazıyı okul müdürlüklerine göndererek bu önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Böylece artık daha güvenli okulların oluşması için ilerleyen günlerde çalışmalar başlayabilir.

 

ALINMASI İSTENİLEN ÖNLEMLER 

 

EGM göndermiş olduğu yazıda alınması istediği önlemlerin ilk başında, okulların ve çevresindeki bölgelerin kameralarla denetlenmesi ve izlenmesini istemiştir. Bunun yanı sıra erken kararan havalar nedeniyle, ders çıkış saatlerinin de havanın kararması nedeniyle etraftaki aydınlatmanın yeteli olması gerektiği, okula girilen ve çıkılan kapı sayının en alt sevide tutulması gerektiğini, gerekli giriş ve çıkışlarda okula girenlerin denetlenmesi ve yanında bir takım kesici, delici alet getirip getirmediğinin denetlenmesi gerektiğini, okul bahçesini otopark olan kullanımının kapatılmasını ve bu uygulamanın okulların kapalı olduğu zamanlarda yapılmasını, öğrencilerin suça iteklenmesini önlemek için gerekli tedbirlerin okul yönetimi tarafından alınmasının gerektiği ve velilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini bildirmiştir. 

 

Bu nedenle ilerleyen zamanlar içerisinde bu eksikliklerin tamamlanması için okul müdürlüklerine gönderilen yazıda gerekli tüm önlemler yer almaktadır. Bu sebeple daha güvenli okulların oluşması için tüm bu uyarıların dikkate alınması ve eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim