Öğretmen Diyarı

Eğitimli işçinin maaşı eriyor

Ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak işsizlikte yaşanan artışın yanı sıra çalışanların maaşlarında da çarpık bir tablo oluşmaya başladı.

Meslek sahibi olmak ve yüksek eğitim almak çalışanların kazançlarına olumlu değil, aksine olumsuz yansıyor.

 

İLK BAKIŞTA ARTIŞ İYİ

 

TÜİK çalışanların aylık brüt ücret ve yıllık brüt kazanç istatistiklerini yayınladı. TÜİK'in enflasyon etkisini dikkate almadan yaptığı hesaplamaya göre 2006 yılında 764 lira aylık ortalama brüt maaş alan ilkokul ve altında eğitim alanların maaşı 2010 yılında 1032 liraya yükseldi.

 

Aynı şekilde lise mezunlarının maaşı 922 liradan 1280 liraya, meslek liseli işçilerin maaşı 1233 liradan 1593 liraya ve yüksek eğitimlilerin maaşı da 2 bin 88 liradan 2 bin 663 liraya çıktı.

 

LİSE MEZUNU YÜKSEK

 

Enflasyon dikkate alınmadan yapılan bu tespitlere göre bu 5 yıllık dönemde maaşı en yüksek artış gösteren eğitim grubu düz lise mezunları oldu ve yüzde 38,8 zamlandı.

 

İlkokul ve altı ile ortaokul mezunu işçilerin maaşındaki artış da yüzde 35'ler civarında. Buna karşılık meslek lisesi mezunlarının maaş artışı yüzde 29,2'de, üniversite mezunlarının maaş artışı da yüzde 27,5'te kaldı.

 

 

GÜNDELEME İLE FARKLI

 

TÜİK'in bu hesaplaması enflasyon dikkate alınarak yapıldığında özellikle meslek liselilerle üniversite ve daha ileri düzeyde eğitim alan işçilerin maaşında ciddi bir erime olduğu ortaya çıktı.

 

TÜİK'in yeni geliştirdiği ve enflasyondaki erimeyi hesaplayan "güncelleme aracı" kullanılarak yapılan hesaplama-lardan çıkan çarpıcı sonuçlara göre ilkokul ve altı ile ortaokul düzeyinde eğitim almış çalışanlar bu dönemde maaşında sadece 1 liralık kayba uğradı. Düz liselerden mezun olanların maaşı ise enflasyon karşısında 53 lira arttı.

 

ÜNİVERSİTELİDEKİ ERİME 160 LİRA

 

Hesaplamaya göre meslek liselerinden mezun olup iş hayatında çalışanların maaşında 74 lira, üniversite ve daha üzerinde eğitimli çalışanların maaşında ise tam 160 liralık kayıp yaşandı. Erkek çalışanlarda bu kayıp daha da yüksek çıktı.

 

Bu dönemde erkek meslek lisesi mezunlarının maaşlarında aylık 106 lira, yüksek eğitimlilerin maaşında da 174 lira erime oldu.

Erdoğan SÜZER

\"Bugün\"

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol