Öğretmen Diyarı

Eğitimin gözü vaatlerde

YAŞAR ÖZAY / POSTA EĞİTİM UZMANI
1 Kasım seçimleri öncesinde partiler her zamanki gibi birçok vaatte bulundu. Özellikle ilk ve ortaöğretimdeki 18 milyon, yükseköğretimdeki 5.5 milyon öğrenci ile aileleri vaat edilen yeniliklerin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor. Eğitimciler, sınavlardaki başarı oranlarının en alt düzeyde kalması ve uluslarası alanda ülkemizin alt sıralarda yer almasının önüne geçmek için yapılacak yeniliklerin bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini belirtiler. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre, ilkokullarda, 3 milyon 293 bin 964, ortaokullarda, 2 milyon 665 bin 73, liselerde ise 1 milyon 114 bin 242 öğrenci ikili eğitim görüyor. Tam gün eğitimin de aralarında olduğu AK Parti’nin eğitim vaatleri şöyle sıralanıyor:
EĞİTİM HARİTASI
‘Eğitimde Kalite Seferberliği’ başlatılacak. Bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye’nin eğitim kalitesi haritası çıkarılacak. Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncelleyebilmeleri amacıyla ‘Öğretmen Akademisi’ kurulacak. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı olacak.
TEK SINAVA SON
Üniversite özerkliğini içeren ‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası’ hazırlanacak. Üniversiteye giriş sistemi gözden geçirilerek, öğrencilerin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edilecek.Yükseköğretime geçişteki sınavlar yılda birden çok yapılacak.
TAM GÜN EĞİTİM MODELİ
İkili öğretime son verme hedefi ile tüm okullarda tam gün eğitimöğretime geçilmesi için yeter sayıda derslik yapılacak. Ortaokul 8’inci sınıfta uygulanan merkezi ortak sınavlar geliştirilerek, eğitim sisteminde performansın izlenmesi ve değerlendirilmesinde kullanılacak. 11’inci ve 12’nci sınıflara, öğrencinin devam etmek istediği yükseköğretim programına geçiş için hazırlık yapması sağlanacak.

Anahtar Kelimeler:
eğitimin gözü vaatlerde

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim