Öğretmen Diyarı

Eğitimi renkli hale getiren öğretmen

Bağcılar Aşık Veysel İlköğretim Okulunda görev yapan öğretmen Nalan Duygulu, sınıfını kendi imkanlarıyla baştan sona yeniledi. Gökkuşağı renkleriyle boyanan sınıfta öğrencilerin müzik, dinlenme, resim yapma ve kitap okuma köşeleri bulunuyor.

Öğretmen Nalan Duygulu, yaptığı açıklamada, bu mesleği 10 yıldır yaptığını belirterek, öğrencileri için hayal ettiği projeyi gerçekleştirmenin sevincini yaşadığını söyledi.     

Her öğretmenin gerçekleşmesini istediği bir projesi, hayali olduğunu dile getiren Duygulu, "Benim de bir hayalim vardı. Eğitim ortamını daha güzel hale nasıl getiririm, öğrencilerimin çocukluklarını sınıfa nasıl yansıtırım fikriyle yola çıktım. Öğrenciler nasıl bir ortam olursa daha kalıcı öğrenebilirler diye düşünerek projeyi tasarladım" diye konuştu.     

Duygulu, yer döşemesinden tavan uygulamasına, duvarlardaki resimlerden sıraların boyanmasına kadar 2,5 ay boyunca derslerden arta kalan zamanlarında bizzat çalışarak sınıftaki tadilatları yaptığını anlattı.     

Çalışma sonucunda ortaya çıkan sınıfın normal bir sınıftan farklarını anlatan Nalan Duygulu, şunları söyledi:     

"Normal bir sınıftan farklı olarak kitap okuma köşemiz var. Öğrencilerimiz istedikleri kitapları alarak okuyorlar. Ayrı bir köşe olması onları okumaya özendiriyor. Müzik köşemiz var. Müzik aletlerini boş vakitlerinde, teneffüslerinde alıp çalabiliyorlar. Sınıfta bitkilerimiz, hayvanlarımız, canlılarımız var. Bunlar öğrencilerimize kendilerinin dışında canlılar olduğunu, nasıl gelişip büyüdüklerini görmelerini sağlıyor."     

Öğrencilerinin sınıfın yeni halini çok sevdiğini vurgulayan Nalan Duygulu, "Öğrencilerimiz sınıfı bu aşamaya gelene kadar hiç görmedi. Onlara da bu hali sürpriz oldu. Çok şaşırdılar ve beğendiler. Derslere katılımları ve yaptıkları faaliyetleri arttı. Sabahları derse mutlu başlıyorlar. Okula daha istekli geliyorlar" dedi.     

Sınıftaki sıraların rengarenk olmasının nedenini Duygulu, "Projeye başlarken her çocuk farklı bir renktir diye düşündüm. Onların çocuk ruhlarını sınıfa yansıtmak istedim. Çünkü çocukların dünyaları çok renkli. Bu projede en önemlisi renk kullanmaktı" diye anlattı.     

Okul Müdürü Nuh Elden de projenin uygulanmasından öğrenciler kadar velilerinin de mutlu olduğunu ifade ederek, "Bu proje velilerimiz arasında bir heyecan uyandırdı ve kulaktan kulağa hızla yayıldı. Bundan sonraki süreçte velilerimiz ve öğretmenlerimizle bu tip sınıflarımızın sayısını artıracağız" diye konuştu.      

"Sınıfın dışına çıkmak istemiyoruz"     

Kuş sesleri içinde, çiçekli pencereler ve rengarenk sıralarda ders yapmaya başlayan öğrenciler hallerinden oldukça memnun.     

Sınıflarının yeni halini çok sevdiklerini söyleyen 9 yaşındaki Berfin Yılmaz, "Teneffüslerde sınıfın dışına bile çıkmak istemiyoruz" ifadelerini kullandı.     

Öğretmen Nalan Duygulu'nun gayretleri ile düzenlenen sınıfa okul yönetimi tarafından Duygulu'nun yakın zamanda vefat eden annesinin adı olan Türkan Duygulu'nun adı verildi.     

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol