Öğretmen Diyarı

Eğitimi Elektrik Çarptı!

EPDK'ya göre 'serbest tüketici' kapsamında bulunan okulların, dağıtım şirketleriyle anlaşma yapmayarak yüksek bedel ödediğini Sayıştay raporu ortaya çıkardı. Devletin zarara uğratıldığı belirlendi. Skandala tek il karşı çıktı. Çanakkale'deki okullar elektrik şirketleriyle sözleşme yaparak devlete yüksek bedel ödettirmedi. Diğer okullar ise elektrik faturalarını en yüksek tarife olan ticarethane statüsünden ödedi.

 

'Borç nedeniyle sözleşme yapılamadı' Tüketimi 5000 kwh'ı geçmeyen okullar serbest tüketici sayılıyor. Bakanlık yetkilileri ise yeni sözleşme yapmak için eski borçların kapatılması gerektiğini söylüyor. "Ödenek yokluğundan sözleşme yapılamıyor" diye savunma yapıyor.

 

Mili Eğitim Bakanlığfnı denetleyen Sayıştay, 80 ilde okul elektrik faturalarının en yüksek tarifeden ödendiğini ortaya çıkardı. Rapora göre sadece Çanakkale'deki okullar dağıtım şirketiyle anlaşma yaparak indirimli elektrik kullandı. Sayıştay'ın Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili denetim raporu okul giderleri ile ilgili çarpıcı bir detayı ortaya çıkardı.

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların elektrik fatura giderlerini denetleyen uzmanlar okulların en yüksek tarife olan 'Ticarethane' statüsünde ücretlendirildiğini belgeledi. Hazırlanan raporda, Elektrik Piyasası Serbest Tüketici vnm sebeb Yönetmeliğfnin "Serbest tüketici kapsamı" başlıklı 5. maddesinde "serbest tüketicilerin" tanımlandığı belirtilerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun kararı ile 2013 yılı için serbest tüketici limitinin 5000 kwh olarak uygulanacağının hüküm altına alındığı anımsatıldı.

 

YÜKSEK KULLANIM BEDELİ

 

Raporda, yıllık elektrik tüketimleri dikkate alındığında; Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe Milli Eğitim müdürlükleri ile bunlara bağlı okul ve kurumlann çoğunluğunun serbest tüketici olma ve dağıtım şirketleri ile anlaşma yaparak indirim talep etme hakkı bulunduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "İl ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinde gerçekleştirilen denetimlerde; il ve ilçe Milli Eğitim müdürlükleri ile bunlara bağlı okul ve kurumların çoğunda elektrik dağıtım şirketleri ile böyle bir anlaşmanın yapılmadığı, serbest tüketiciler için belirlenen indirimlerden faydalanılmaclığı ve en yüksek tarife olan ticarethane tarifesi üzerinden kullanım gerçekleştirilerek daha yüksek kullanım bedelleri ödendiği tespit edilmiştir."

 

SADECE ÇANAKKALE

 

Raporda, sadece Çanakkale'de ilköğretim kurumlarının dağıtım şirketi ile anlaşma yaptığına dikkat çekildi.

 

Bugün

Anahtar Kelimeler:
Eğitimi Elektrik Çarptı!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim