Öğretmen Diyarı

Eğitimi Beğenmeyince, MEB'e Verdiği Okulu Geri Alıyor

Firmalar Şikayetçi Olmaya Başladı

Antalya OSB tarafından sanayicinin kalifiye ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 2007 yılında Türkiye'de bir ilke imza atarak 'Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi' adında bir meslek lisesi yaptırıldı ve bu okul Milli EğitimBakanlığı'na devredildi. Ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen MEB'in verdiği eğitim ile sanayicinin eleman ihtiyacının karşılanamaması üzerine firmalar şikayetçi olmaya başladı. Eleştiriler üzerine harekete geçen Antalya OSB yönetimi MEB'e devrettiği okulu geri alma kararı verdi. Ayrıca kurulacak bir heyet ile okulda sanayicinin ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemeler yapılarak, okul özel bir eğitim kuruluşuna devredilecek.

38 Derslik, 96 Öğretmen Var

Yaptırılan okulda ana bina ve derslikler 2007-2008 öğretim yılında, atölye binaları ise 2008-2009 öğretim yılında hizmete girdi. Bilişim, elektrik-elektronik, inşaat, makine, plastik, gıda, kimya, tekstil teknolojileri alanlarında eğitim verilen okulda bin 150 öğrenci öğrenim görüyor. 38 dersliğe sahip okulda 96 öğretmen görev yapıyor. 

MEB'in Eğitim Sistemi İhtiyaçlarımızı Karşılamıyor

Milli Eğitim'deki mevcut mesleki eğitim sisteminin kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz olduğunu belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, "Bölge müdürlüğümüz içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin en çok eleştirdiği konu, eğitim sistemimizin işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikleri, öğrencilere kazandıramadığı yönündedir. Okullarda teorik eğitime ağırlık verildiği, uygulamalı eğitimin verilmediği ya da gerekli nitelikte olmadığı, işe yeni başlayan mezunların işletmede en az 6 ay uygulamalı eğitim gördüğü ve bu durumun işletmeye ek bir maliyet ve zaman kaybı yarattığı dile getirilmektedir." İfadelerini kullandı.

Üniversite Öncesi İyi Bir Mesleki Eğitim Şart

Üniversiteden mezun olan bir sürü kişinin işsiz olmasının nedeninin de üniversite öncesinde iyi bir mesleki eğitim almamış olmaları olduğunun altını çizen Bahar,"Meslek liselerinden mezun olan gençlerimizin iş hayatına atılmak yerine üniversiteleri tercih etmesi, sanayi bölgelerindeki ara eleman ihtiyacını büyük ölçüde artırdı. Biz tüm gençlerimizin elbette üniversite mezunu olmasını, akademik seviyede bilgi birikimine sahip olmalarını istiyoruz ancak istihdam kısmında önemli eksiklerimiz var. Şu an maalesef işsiz üniversite mezunları ile dolu bir ülke haline geldik. Bu durum beraberinde ara eleman açığı yaratıyor. Bizim nitelikli meslek lisesi mezunu elemana ihtiyacımız var. Bizim ara elemana ihtiyacımız var. Bu yapıyı kırmak ve hem sanayicimize hem de gençlerimize katkı sağlamak için bu tür bir girişimde bulunduk." Diye konuştu.

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim