Öğretmen Diyarı

EĞİTİME KAR YAĞIŞI DARBESİ!

İstanbul’da sabah saatlerinde görülecek yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerde kara, akşam saatlerinden itibaren ise il genelinde kar yağışına dönüşecek. Kent genelinde belediye ekipleri de  alarma geçti. Vali Hüseyin Avni Mutlu,  Meteorolojinin İstanbul’da kar beklentisi olduğunun hatırlatılması üzerine “Kar haberi gelince peşinden ‘okullar tatil olur mu?’ beklentisi içerisine girmemek lazım. Önce güzel güzel bol bol bir kar yağsın onsan sonra bakarız eğitim öğretimi engelleyecek düzeyde kar yağışı varsa elbette gereğini o vakit düşünürüz.” dedi.


Türkiye’ye beklenen yoğun kar yağışı geldi. Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde 6 ila 10 derece arasında düştü. Yurt genelinde ise yarından itibaren sert düşüşler görülecek.


ARAÇLA ÇIKMAYIN UYARISI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada “İlimizde akşam saatlerinde beklenen kar yağışının genel hayatı olumsuz etkilemesi, ulaşım hizmetlerinde ve trafikte oluşturacağı güçlükler göz önünde bulundurularak;

Vatandaşlarımızın;

-Zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları,

-Trafiğe çıkan araçların mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları,

-Kuraldışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,

-Görülebilecek don ve buzlanmaya karşı tedbirli olmaları,

-Resmi makamlara ait duyuruları takip etmeleri önemle hatırlatılır” denildi.

Türkiye, bugün Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Marmara, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Ardahan ve Hatay çevrelerinde yağış bekleniyor.


KAR YAĞIŞI GÖRÜLECEK BÖLGELER?

Tahminlere göre, yağışlar, Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, Giresun ve Trabzon’un batısında kuvvetli olmak üzere genellikle kar yağışı etkili olacak.


İSTANBUL’DA KAR AKŞAM YAĞACAK

İstanbul’da sabah saatlerinde görülecek yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerde kara, akşam saatlerinden itibaren ise il genelinde kar yağışına dönüşecek.

Sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı yaşanacak.


BOLU VE KARABÜK’TE EĞİTİME KAR TATİLİ

Dün okulların tatil olduğu Bolu’da yoğun kar yağışı nedeniyle bugün de il genelinde tüm okullar bir gün süreyle tatil edildi. Dün okulların il genelinde tatil edildiği Karabük’te ise bugün Safranbolu ve Ovacık ilçelerinde eğitime bir süreyle ara verildi.


KASTAMONU’DA EĞİTİME KAR ENGELİ

Ayrıca Kastamonu’nun Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi


İSTANBUL’DA KAR ÖNLEMLERİ

İstanbul’da gece saatlerinden itibaren etkili olması beklenen kar yağışına karşı, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri hazırlıklarını tamamladı. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, özellikle kentin giriş ve çıkışlarında yaptıkları uygulamalarla sürücüleri yağışa karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Denetimlerde, birçok aracın kışa hazır olduğu, bazılarının ise bu mevsimde trafiğe çıkma koşullarını taşımadığı görüldü.


BOLU’DA ULAŞIM DURDU!

D-100 karayolunun Ankara istikameti, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı.


Gece saatlerinden beri aralıksız devam eden kar yağışı ve buzlanma nedeniyle karayolunun Yumrukaya mevkisinde çok sayıda araç yolda kaldı. Araçların mahsur kalması nedeniyle ulaşıma kapanan yolun açılması için karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolunun Bolu Dağı geçişinde de tipi nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksama meydana geliyor. Karayolları ekipleri, kar kalınlığının 25 santimetre ölçüldüğü Bakacak, Karanlıkdere ve Seymenler mevkilerinde tuzlama ve küreme çalışmalarını sürdürüyor.

Trafik ekipleri de sürücüleri takip mesafesini korumaları ve aşırı hızdan kaçınmaları konusunda uyarıyor.


DOĞU ANADOLU DONDU!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 29 dereceyle Ağrı’da ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan ve soğuk havanın etkili olduğu bölgede akşam saatlerinde kar yağışı bekleniyor. Kar yağışı, cuma gününü kadar devam edecek.

İl Özel İdaresi şehirler arası yollarda, belediye ekipleri de cadde, mahalle ve sokaklarda oluşan kar ve buz temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Kar kalınlıkları Erzurum kent merkezinde 15, Palandöken Kayak Merkezi’nde 60, Konaklı Kayak Merkezi’nde 20, Bayraktepe Kayak Merkezi’nde 22 santimetre olarak ölçüldü.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ağrı’da 29, Kars’ta 21, Erzurum’da 19, Ardahan’da 15, Iğdır’da 13 ve Erzincan’da 12 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır’da 1, sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı’da 8, Kars ve Ardahan’da 7 ve Erzincan’da 3 derece olması tahmin ediliyor.

Bu arada, meteoroloji yetkilileri, soğuk hava nedeniyle buzlanma ve don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda vatandaşları uyardı.


ÇARŞAMBA GÜNÜ KAR YAYILIYOR

Çarşamba günü, Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış olacak. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışlar, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda aralıklarla kuvvetli gerçekleşecek.


PERŞEMBE GÜNÜNÜN HAVASI

Perşembe günü ise kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de fırtına, ülke genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı etkisini sürdürecek.


HAVA SICAKLIĞI ÇOK DÜŞECEK

Hava sıcaklığı, yarın kuzeybatı kesimlerde, 11 ve 12 Aralık’ta ise ülke genelinde 6 ila 10 derece azalacak.


Sözcü


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim