Öğretmen Diyarı

EĞİTİME 80.9 MİLYAR LİRA

TAŞIMALI EĞİTİM


Köylerde ve kırsalda yaşayan yüz binlerce öğrenci ulaşım sorunundan dolayı okula gidemiyordu. Şanslı olanlar ise daha ilkokul çağında yatılı bölge okullarında ailelerinden uzak eğitim alabiliyordu. 2006'da taşımalı eğitimle tüm öğrenciler ücretsiz en yakın bölge okuluna servisle götürülmeye başlandı. 2013'ten itibaren ise servisin yanına ücretsiz öğle yemeği de eklendi.


ÜCRETSİZ DERS KİTABI


Çocuğunu okula gönderebilen ailelerin eğitim öğretim yılının başındaki en büyük derdi ders kitaplarını satın alabilmekti. Ders kitabını bulabilen aileler ise ancak bütçeleri yettiği kadarını satın alabiliyordu. AK Parti hükümetinin 2003'ten itibaren başlattığı Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtımı Projesi, ilkokul, ortaokul ve özel okul öğrencilerini de kapsamına aldı. Artık hiçbir aile okul açılınca ders kitaplarını dert etmek zorunda kalmıyor. Bu kapsamda 2003'ten 2014'e kadar 3.3 milyar lira değerinde toplam 1 milyar 970 milyon 706 bin 486 adet kitap, öğrencilere ücretsiz dağıtıldı.


BÜTÇEDEN ASLAN PAYI


Türkiye, uzun yıllar bütçesinden en büyük payı savunma harcamalarına ayırırken 2002'den itibaren birinciliğe "eğitim" oturdu. 2002'de 10 milyar TL olan eğitim payı 2015'te yüzde 709 artarak 80.9 milyar TL'ye yükseldi. 

 

 
Anahtar Kelimeler:
eğitime milyar lira

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim