Öğretmen Diyarı

Eğitime 350 milyon liralık yatırım

İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi 20’nci yılında yeni kampüsünü kurmaya hazırlanıyor. İstanbul Kültür Üniversitesi’nin (İKÜ) ‘Ataköy - 2 Yerleşkesi’ kurularak 10 bin öğrenciye yükseköğretim hizmeti sunulması hedefleniyor. Ekolojik ve sürdürülebilir planlama kapsamında tasarlanan proje, üniversitenin kurucu vakfı İstanbul Eğitim Kurumları Vakfı’nın sahip olduğu yaklaşık 80 milyon TL’lik arsa yatırımı üzerine inşa edilecek.

Kültür Koleji Kurucusu İKÜ Mütevelli Heyet Onursal Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Fahamettin Akıngüç, yeni yerleşke ile ilgili, “Türkiyenin 57 yılına tanıklık etmiş bir eğitim kurumuyuz. Böylesine uzun bir zaman diliminde krizler de yaşadık, riskler de atlattık. Ancak ‘kültür’ olarak kritik zamanlarda bir temel ilkemiz oldu: İşimizi yapmak… Özerklik ve özkaynaklarımızla ayakta durmak bizim temel ilkemizdir. Bugünlere böyle geldik ve en önemlisi de yalnızca öğrencilerimizin ve ülkemizin üniversitesi olduk. 20’nci yılımızda temelleri atılan 4’üncü yerleşkemiz ise bugüne kadar koruduğumuz duruşun en sağlam çıktılarından biri, sürdürülebilirlik ilkemizin simgesidir” dedi.

“EĞİTİMDEN KAZANDIKLARIMIZI YİNE EĞİTİME AKTARIYORUZ”


İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver ise şöyle konuştu:
“Çağımıza kontrolsüz tüketim damga vurmuş durumda. Üretim içinse motivasyon gözle görülür biçimde düştü. İKÜ’nün yeni yerleşkesiyle bu soruna da ışık tutacağız. Yerleşke araştırma, sanat, eğitim ve bilim üretimi için ilham verecek alanlara ve donanıma sahip olacak şekilde tasarlandı. Ataköy-2 Yerleşkesi fiziksel altyapısı ve atmosferi ile bir ‘Kültür Yaşam’ alanı olarak hizmet verecek.” 

TASARIM İKÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN

Ataköy-2 Yerleşkesi projesinin mimari tasarımı, üniversitenin katıldığı ‘Yeni Kampüs Projesi Mimari Fikir Projesi Yarışması’nda belirlendi. Yarışmayı, Prof. Dr. Ayhan Usta, Prof. Dr. Gülay Usta ve Arş. Gör. Erhan Karakoç’un yer aldığı ekip kazandı. Nisan 2016’da sonuçlanan yarışmada, şartnameye uygun proje teslim eden yarışmacılara katılım bedeli olarak 5 bin TL, birinci seçilen projeye ise 20 bin TL’lik para ödülü verildi.


Serda ÖZÇELİK

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim