Öğretmen Diyarı

Eğitimden uzak kalmasınlar diye…
 Mevsimlik tarım işçiliği yapan ailelerin çocuklarının eğitimin dışında kalmaması için Kültür Evi'nde okul öncesi eğitimi vermek üzere ayrı bir sınıf açtılar.
Mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının büyük bir bölümü, tarımsal faaliyetler nedeniyle mart başından sezonun bittiği kasım ayına kadar eğitimlerine ara vermek zorunda kalıyor. Bu uzaklaşma birçok öğrencinin okula uyumda sıkıntı yaşamasına ve başarı düzeylerinde düşmeye neden oluyor. Adana’nın Yüreğir ilçesinden, öğrencilerin eğitim hayatlarında ciddi sorunlara yol açan mevsimlik tarım işçiliğine yönelik eğitim desteği geldi.  Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına eğitim için sınıf açıldı.
mevsimlik-isci_1
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Doğankent Kültür Evi’nde, bölgede bulunan tarım işçilerinin çocukları için okul öncesi eğitimi vermek üzere ayrı bir sınıf açtı. Her gün 25 öğrenci çadırlarından alınıp Kültür Evine getirilip, çeşitli etkinliklerle eğitilip tekrar ailelerine götürülüyorlar. Çocuklar bu sayede kaliteli zaman geçirerek eğitim alma fırsatını yakalıyorlar.
Doğankent Kültür Evinde açılan okul öncesi sınıfında çocukların her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “Bu çocuklarımız çadırlarda yaşayan ve tarım işçiliği yapan ailelerimizin çocukları. Biz bu çocuklarımızı her gün bulundukları çadırlardan alıp Kültür Evimiz de hazırladığımız sınıflara getiriyoruz. Çocuklarımıza burada kişisel bakım gelişimi, bireysel dil gelişimi, zihinde algılama, psikomotor alanlarının kullanımı ve diğer gelişimleri için eğitimler verilmektedir. Bunun yanı sıra buraya gelen çocuklarımızın yemekleri de belediyemizce karşılanmakta ve düzenli olarak uyumaları sağlanmaktadır. Düzenli sağlık kontrolleri yapılıp giysileri de tarafımızdan temin edilmektedir.” dedi.
“OKULA VE HAYATA HAZIRLANIYORLAR”
Çadırda kalan ailelerin çocuklarının birçoğunun okula dahi gidemediğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “Biz bu çocuklarımızı eğiterek imkânlarımız ölçüsünde okula ve hayata hazırlıyoruz. Çocuklarımızın zihinsel ve bedensel eğitimi amacıyla bu yaşta verilen eğitimler çok önemlidir. Çünkü bu çocuklarımızın aileleri akşama kadar tarlada çalışıp çocukları ile ilgilenememektedirler. Bu amaçla çocuklarımızın eğitimleri, beslenmeleri sağlık kontrolleri ve kişisel gelişimleri kontrollü bir şekilde tarafımızca yapılmaktadır. Çocuklarımızın mutluluğu da bizleri ayrıca memnun ediyor. Bu hizmetleri imkânlarımız elverdiği oranda devam ettireceğiz zira belediye hizmetleri doğumdan ölüme kadar vatandaşımızın yanı başında olmakla başlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim