Öğretmen Diyarı

EĞİTİMDEKİ TEMEL SORUNLARIMIZI ÇÖZMEYE ÇALIŞIRKEN
Ülke olarak eğitim alanındaki sorunlarımızı çözmek için her dönem çok farklı politikalar geliştiriyoruz. Genel anlamda sorunların bütünü üzerinde geliştirildiği sanılan bu politikaların uygulama sonrasında lokal düzeyde kaldığı ve sorunları kalıcı bir şekilde çözme noktasında yetersiz kaldığı geç de olsa anlaşılıyor.


 
Örneğin her yıl düzenli bir şekilde yapılan uluslararası PISA değerlendirmelerinde bu tezimizin haklılığı ortaya çıkıyor.

Öğrenci başarısının değerlendirildiği bu veriler ışığında ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında temelde eğitim sürecinin girdileri olan öğretmen, öğrenci, veli, okul ortamı vs. gibi etkenlerin bu sonuçların ortaya çıkmasında çok büyük payı olduğu anlaşılabilir.

Örneğin, 138 tane dördüncü sınıf öğrencisi olan bir okulumuzda 124 öğrenciye teşekkür ve takdir belgesi adı altında başarı belgesi verilmiş. Yani o sınıf düzeyindeki öğrencilerin % 89’u başarı belgesi ile ödüllendirilmiş. Buradan çıkarılacak en önemli sonuç öğretmenin nitelikli ve objektif bir başarı değerlendirme ölçütünü sağlayamamış olması.
Tercih edilen ve daha çok da eğitim sisteminin mecbur bıraktığı çoktan seçmeli sınav değerlendirme ölçekleri de arzu ettiğimiz sonuca bizi götürmüyor ne yazık ki. Öğrenci, çoktan seçmeli değerlendirme ölçeği yüzünden kendini ifade edemiyor, olaylar üzerine yorum yapamıyor. En önemlisi de analitik düşünme yeteneği kazanamıyor.

Hak etmediği başarı belgesini alan öğrenci de beşinci sınıftan itibaren bocalamaya başlıyor. Gerçeklerle yüzleşince özgüvenini de kaybediyor.

Bu durum karşısında veli de çocuğun başarısında gözle görünür biçimde bir düşüş olduğunu fark edince haklı olarak sorgulamaya başlıyor ve tam bir hayal kırıklığı içinde tepkisini dile getiriyor.

Aynı şekilde branş öğretmenlerinin de ilkokuldan gelen öğrencilerde akademik düzeyde bir yetersizlik olduğunu ifade etmeleri işi öğretmenin niteliğini tartışma boyutuna taşıyor.

Yalın bir ifadeyle öğretmenin öğrenci başarısını değerlendirirken gerçekçi bir bakış açısıyla öğrenci başarılarını değerlendirmeleri gerekiyor. Bunun için açık uçlu ve yoruma dayalı değerlendirmeyi kullanmaları eğitimde karşılaşılan sorunların çözümüne katkı sağlayabilir. Bırakalım öğrenci kendisini kendi cümleleriyle ifade etsin. Onların içindeki dünyayı ancak bu şekilde keşfedebiliriz.
Kalın sağlıcakla…

Yazar: Faruk Yıldız

Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/egitimdeki-temel-sorunlarimizi-cozmeye-calisirken/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol