Öğretmen Diyarı

Eğitimde Yerinden Yönetim

Yerinden yönetim kavramı çok genel bir anlam ifade ettiği için daima korkulan bir metod olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram sadece bu sistem üzerinde çalışan teorisyenleri değil, iktidara sahip devlet erk'inide korkutmuş ve bu sisteme karşı bir önyargı oluşmuştur.

 

        

İktidar sahipleri,kavramın çağrıştırdığı anlamın yanlış anlaşılabileceği endişesine düştüğü için bu sistemi daima ötelemişler, bir türlü hayata geçmesini sağlayamamışlardır. Peki gerçekten eğitimde yerinden yönetim kavramı bu korkuyu yaratacak kadar tehlikeli bir sistem midir, yoksa sistemin doğru anlaşılmamasından kaynaklı bir handikapın kurbanı mıdır?

 

     

Sanırım bu sorunun altında yatan temel etken, sistemin yeterince anlaşılmaması ve anlatılamamasıdır. Eğitimde yerinden yönetim, kısaca yetkili mercilerin merkezde ve devlet hiyerarşisi içinde vermiş olduğu kararları, yerel unsurlara yani bu sistemin birebir muhataplarına devretmesidir. Ulusaldan bölgesele geçilen bu sistemde sadece karar organları değil; denetim, finans vb. sorumluluklarda devredilmiş olur.

 

     

Bu sistemin birebir muhatapları, sistemin uygulayıcısı olmalarından kaynaklı; hem sorunları daha iyi gören hem de ihtiyaç ve öncelikli konuları daha iyi bilen bir pozisyonun içinde olmaları gayet tabiidir. Her şeyden önce bir sorunun çözümü veya ihtiyacın belirlenmesi için bürokratik engellere takılmadan ve zaman problemi yaşamadan soruna müdahil olabilmek eğitimin sağlıklı işleyebilmesi açısından elzemdir. Tabiki bu sistemin uygulanabilmesi için bazı endişelerin giderilmiş olması gerekir. Örneğin, ihtiyaçlar, anında müdahale gerektirecek problemler, eksik ve aksaklıklar, öğretmen ihtiyaçları, eğitim kurumlarındaki fiziki koşullar, hatta bölge için lazım gelen işgücü, hangi alana yönelinmesi gerektiği, sosyo-kültürel ihtiyaçlar gibi konular bölgesel idareciler tarafından belirlenirken, bazı haksızlıkların önüne geçilebilmesi için merkezi otoritenin denetimi şarttır. Örneğin, öğretmen atamaları, ücretlendirme sistemi, görevde yükselme, liyakat vb. ihtiyaçların merkezden yapılması işleyişteki ahengin bozulmaması için gereklidir.

 

  

Bu yetki paylaşımı hem ulusal hem de bölgesel yöneticilerin arasında paylaşılabilir. Unutulmamalıdır ki eğitim bir ülkenin siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik tüm unsurların etkiler. Umarız devlet erk'i de bu konuya önyargısız yaklaşarak ülke için lazım olan bu sisteme peyderpey de olsa geçiş yapmaya başlar.

 

kaynak: MEBPERSONEL.COM

Anahtar Kelimeler:
Eğitimde Yerinden Yönetim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol