Öğretmen Diyarı

Eğitimde yenilikler!

13 yıllık AK Parti hükümetinin ortaya koyduğu eğitim politikası eğitim sistemini içinden çıkılmaz hale getirdi. Muhalefetin eleştirilerinin AK Partili seçmen tarafından da haklı bulunması, AK Parti kurmaylarını harekete geçirdi. Eğitim politikası nedeniyle partinin oy kaybedeceği endişesine kapılan AK Parti kurmayları, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın acilen harekete geçmesini istediler. Seçim sonrası ortaya çıkacak olan tablonun faturasını kendisine çıkacağını bilen Bakan Avcı, hızlı bir atağa kalktı. Ardı ardına eğitimle ilgili toplantılar, açılışlar ve yapacakları yenilikleri açıklamaya başladı.

SEÇİM YATIRIMI 

Eğitim yılı başında Maliye Bakanlığı’nın öğretmen kadrosu vermediği için öğretmen ataması yapamadıklarını söyleyen bakan, bir anda şubat ayında 30 bin öğretmen alınacağını açıkladı. Televizyon konuşmalarında öğretmen atamalarını farkında olmadan 23 bine düşürdü. Oysa öğretmen atamalarının tarihleri bellidir. Ders yılı ortasında öğretmen ataması yapılacağını söylemek seçim yatırımından başka bir şey olamaz. Sayın Bakan hızını alamayarak eğitim sisteminin yumuşak karnı olan sınav sisteminde de yenilikler yapacağını, açık uçlu sorularla sınavların yapılacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları, vatandaşın en fazla şikayetinin sınav konusunda olduğunu, bu konuların düzeltilmesi ve vatandaşların şikayetlerinin aşağıya çekilmesi için Bakan Avcı’nın sınav konusunda konuşmasını istediler. Ancak yeterli bilgiyle Milli Eğitim Bakanı’nı donatamadılar.

BAKANLIĞIN İŞİ ZOR 

Hafta sonu Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, yeni oluşturdukları Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) projesiyle öğrencilerin, yıl içerisinde girdikleri sınavlarda açık uçlu soruların da yer alacağını ve kazanım eksikliklerinin nerelerde olduğunun görülüp, takviyelerin ona göre yapılacağını söyledi. Sayın Bakan sanırım müfredat doğrultusunda yapılan sınavların tamamını çoktan seçmeli olduğunu düşünüyor. Bu konuda yanlış yönlendirilmiş olmalı. Eğitim sistemimizde sınava hazırlanan sınıf düzeyleri hariç yazılı sınavlardan ve açık uçlu sorulardan oluşuyor. Eğitimin iç acıtacak durumunu iyi göstermek için Sayın Bakan’ın gayretlerinin seçime kadar süreceği aşikar. Ancak binlerce eğitimciyi görevden alan, eğitim kadrosunu sendikaya teslim eden, ders kitapları basımını yandaşlara veren, FATİH projesini kullanılmaz hale getiren, gözde okulların öğretmenlerinin atamasını kendine bağlayan, İmam- Hatip okullarıyla diğer okullar arasında ayrımcılık yapan, Anadolu liselerinde yapancı dil dersini en alt seviyeye indiren, ülkenin uluslar arası eğitim başarısını en altlarda tutan bir bakanlığın işi biraz zor

Kaynak: Yaşar Özay-Posta

Anahtar Kelimeler:
eğitimde yenilikler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol