Öğretmen Diyarı

Eğitimde raporlar iyi gerçekler farklı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitim alt yapısını “fevkalade” diye tanımlasa da tablo çok farklı...
Adıyaman Belediyesi, 2010’da yap-işlet-devret modeli ile 15 yıllığına Sema-Der’e kiraladığı ve fakir çocuklara eğitim verilen 3 binayı geri aldı. Sonuçta 750 öğrenci mağdur oldu

 

Sema Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Sema-Der), 5 sene önce Adıyaman Belediyesi ile yapılan 15 yıllık sözleşme sonucu faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Okuma Salonu’nun, Halk Eğitim Müdürlüğü’ne verilmesine tepki gösterdi.

YENİ BAŞKAN BAŞKASINA VERDİ

Yap-İşlet-Devret modeli ile çalışmalarına başlayan Sema-Der’in Başkanı Mustafa Tekin, “Buradaki bütün hizmetler ücretsizdir. Bu 3 bina 15 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. Maalesef 19 Şubat’ta yeni seçilen hukukçu belediye başkanımız hiçbir mahkeme kararı olmadan, mahkemeler sürerken okuma salonlarını zorla mühürledi” şeklinde konuştu.

HİÇBİR HUKUKÎ DAYANAĞI YOK

 Okuma salonlarında eğitim gören tam 750 öğrencinin mağdur edildiğini vurgulayan Tekin, asıl mağdurun onlar olduğuna dikkat çekti. Adlî sürecin devam ettiğini hatırlatarak da, “Salonlar hiç bir hukukî dayanağı olmadan halk eğitim merkezine devredildi. Tamamen hukuksuz bir işlemdir. Bu tür şeyler demokrasinin bulunduğu hukuk devletinde olmaz” şeklinde konuştu.

RİSKLİ HAREKET!
 
Rize Çamlıhemşin’deki Atatürk İlkokulu’nda, bir ay önce başlatılan tadilat çalışması hâlâ bitmedi. Öğrenciler tehlike saçan demir iskele altından okula girmek zorunda kalıyor

 

Atatürk İlkokulu’ndaki tadilat çalışması, Rize Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce, bir ay önce yapılan ihale ile başlatıldı. Dış cephe mantolamasını ve pencere değiştirilmesini kapsayan tadilat nedeni ile bina çevresine demir iskele kuruldu. Ancak tadilat çalışması eğitim dönemi öncesi bitirilemedi.

ANNE BABALAR TEPKİLİ

Çalışmalar sürmesine rağmen okulda eğitim gören öğrenciler, binayı saran demir iskele çevresinde oynuyor. Altından geçerek okula girip çıkmak zorunda kalıyor.Tehlike oluşturan durum karşısında veliler Çamlıhemşin İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulundu. Ancak ihalenin geç yapılması sebebi ile faaliyetin geç başladığı, bu yüzden de eğitim-öğretim sezonu öncesi bitirilemediği açıklandı.

ÖĞRENCİNİN KORKUSU ÜST SEVİYE

Okul bahçesinde oynayan öğrenciler de, iskele çökmesinden endişe ediyor. Ötesinde başlarına bir şey düşmesinden korkuyor. Hatta daha büyük problemlere kapı açabileceğini fark etmeyen, edemeyen veya etmesine rağmen hiç bir şekilde umursamayan yetkililerin bir an önce tedbir almasını talep ediyorlar. “Tadilat neden şimdi akıllarına geldi?” diye tepki gösteriyorlar.

MİLLET GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol