Öğretmen Diyarı

EĞİTİMDE MİNİ TEST DÖNEMİ

Eğitimin dershanesiz daha da iyi olacağını ispatlama yolunda kararlı çalışmalarını devam ettiriyor. Öncelikle hafta sonu kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretlerine zam yapıldı. Şimdi ise zamlı ek ders ücreti ile ders anlatacak öğretmenlere malzeme desteğinde bulunuyor.


MEB tarafından yapılan açıklamaya göre “Hafta sonu kurslarında görev alan öğretmenler ve bu kurslara devam eden öğrenciler tarafından kullanmak üzere TÜRKÇE, MATEMATİK, FEN VE TEKNOLOJİ, İNKILÂP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK, İNGİLİZCE, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ olmak üzere 6 derste; KAZANIM ESASLI KÜÇÜK TESTLER hazırlandı.” MEB’in açıklamasında Kazanım Esaslı Küçük Testler dendiğine bakmayın siz, bunlar bildiğiniz yaprak test, bunlar dershanelerin bütün yıl boyunca kullandıkları en önemli ölçme silahı. Şimdi ise MEB, kendi öğretmenleri ile bu işe el atıp adeta nasıl yapılacağını gösteriyor.


MEB ÖĞRETMENLERİNE GÜVENİYOR


Kazanım Kavrama Testleri, 8.sınıfta fiilen ders okutan 38 öğretmen tarafından hazırlanmıştı. Diğer sınıflar için hazırlanacak testler de aynı yolla hazırlanacağı ifade ediliyor. Öte yandan MEB, testlerin ve sınavların hazırlanmasında görev alan öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirmeler yapmayı planlıyor. Soru hazırlayan öğretmenlere telif ödeneceği, ücretlerinde iyileştirmelere gidileceği haberleri MEB’in Kazanım Esaslı Küçük Testleri kararlı ve ciddi bir proje olarak uygulayacağının kanıtı olarak gösterilebilir.


TABLETLER İLE SINAVA HAZIRLIK GELİYOR


MEB kaynaklarından alınan bilgiye göre ilerleyen zamanlarda öğrencilere dağıtılan tabletler, birer ölçme ve değerlendirme aracı da olacak. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve hazırlanacak olan testler, önceki yıllara ait sınavların soruları tabletler ile uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler kağıt kaleme ihtiyaç duymadan kendi tabletlerinde test çözebilecek, deneme sınavı olabilecek. Testlerin dijital ortama aktarılmasının ise YEĞİTEK Genel Müdürlüğü’nün, EBA Dairesi tarafından yapılacağı edinilen bilgiler arasında.

 


Anahtar Kelimeler:
eğitimde mini test dönemi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol