Öğretmen Diyarı

Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00\'de Bitecek

Tam gün eğitim verilen okullarda ders saatleri, mesai bitimiyle uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıkışını bekleyecek.Çalışan anneleri rahatlatmaya yönelik adımlara yenileri ekleniyor. Başta Milli Eğitim olmak üzere dört bakanlık işbirliğine gitti. Tam gün eğitim verilen okullarda ders saatleri, mesai bitimiyle uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar etütte tutulacak. Çalışmanın yeni yıla yetiştirilmesi planlanıyor. 

 

Kadınların iş hayatına katılımını artırmak için pek çok düzenleme hayata geçirildi. Son olarak çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla yeni bir adım daha atılıyor. Buna göre tam gün eğitim verilen okullarda, ders ve çalışma saatleri uyumlu hale getirilecek. Velilerin talebi doğrultusunda etüt uygulamasına geçilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar 'etüt'te tutulacak. Milli Eğitim, İçişleri, Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının ortak yürüttüğü projenin aralık sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

 

Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı, AB ortalamasına göre oldukça düşük seviyede. Kadınların hem çalışmasını hem de anne olmasını teşvik etmek için dört bakanlık işbirliğine gitti. Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ile İçişleri bakanlıklarının yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıkları çalışma, önemli değişiklikleri içeriyor. Bu adımlardan biri, çalışan anneler için mesai bitimine kadar çocuklarının okulda tutulması. Bu amaçla okul saatlerinin, çalışma saatleriyle uyumu sağlanacak. Okullarda derslerin, mesai saatlerinden biri-iki saat önce bitmesi, özellikle çalışan anneler için ciddi sorun teşkil ediyor. Örneğin okul saat 15.00’te dağılırken annenin mesaisi 17.00’de bitiyor. Bu iki saatlik süre içinde çocukların eve gelmesi, eve gelse de tek başına kalması sorun oluşturabiliyor. Yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için çalışan annelere yönelik rahatlatıcı tedbirler alınacak. Tam gün eğitim verilen okullarda, velilerin talebi olması durumunda etütler gerçekleştirilecek. Bu etütler için velilerden uygun bir ücret alınacak. Böylece öğrenci, anne ya da babası işten çıkana kadar güvenli ortamda tutulacak. Yine çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla kreş sayıları artırılacak. Kreşlerin yaygınlaşması ve bu hizmeti uygun ücretlerle sunabilmeleri amacıyla özel sektöre yönelik teşvikler geliştirilecek. Çocukların kreş yaşına gelinceye kadar bakım hizmetleri için natif modeller geliştirilecek. Yine bu kapsamda çocuk dostu sosyal ve kültürel bir ortamın oluşturulmasına yönelik destek programları hazırlanacak.

 

 

Öte yandan evliliklerin ve çocuk sahibi olmanın desteklenmesi amacıyla da bir dizi düzenleme yapılacak. Bu kapsamda TV program ve yayınları kurgulanacak. Özel sektör ile STK’ların faaliyetleri teşvik edilecek. Bu kapsamda kamu spotları hazırlanacak. Eğitim müfredatında düzenleme yapılarak kamuoyunda farkındalık artırılacak. Çocuk dostu eğitim ve kültür ortamları yaygınlaştırılacak.
 
ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
bkt 2 yıl önce

zaten çocukları iyice aileden ettiniz şimdi de daha fazla dışarıya bağımlı hale getiriyorsunuz tebrikler

Avatar
yorumcu74 2 yıl önce

Tam gün eğitim veren okullarda anne-babası çalışan öğrenciler saat 17.00'a kadar okulda tutulacak, etüt yapılacak. Bu işi kim yapacak? Tabi ki öğretmenler. Yani öğretmenlere yeni bir görev daha veriliyor: Bakıcılık. Bir bu eksikti! Bunun karşılığında öğretmene ne verilecek? Hiç bir şey, tıpkı okulda tuttukları nöbet için hiç bir şey verilmediği gibi.

Avatar
mirza 2 yıl önce

Ne beşi zaten 6 ya kadar ders oluyor ikili öğretim yapan okullarda.

Avatar
Hasan Dede YÜCEL 2 yıl önce

ÖĞRETMEN OLAN ANNELER DÜŞÜNÜLMEMİŞ SANIRIM.ONLARIN ÇOCUKLARI NE OLACAK...

Avatar
sema 2 yıl önce

peki her durumda zarar gören biz öğretmenlerin çocukları bu yüzden annelerinden daha uzun süre ayrı kalmayacak mı?herkesin çocuğu çocukta bizim çocuklarımız çocuk değil mi?