Öğretmen Diyarı

Eğitimde değişimin ayak sesleri…

11 Aralık 2014 tarihinde ajanslardan haber kuruluşlarına “Kâğıt kalemle sınav tarih oluyor.” başlıklı bir haber geçti. Haber metni özetle şöyleydi. “Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2019 strateji plan taslağını hazırlayarak eğitimin 5 yıllık yol haritasını belirledi. Buna göre birçok konuda yenilikler 5 yıl içinde hayata geçirilecek. Bu yeniliklerden biri de; ‘Gelişen teknolojiye bağlı olarak başta merkezi sınavlar olmak üzere tüm sınavların e-sınav yöntemiyle yapılması sağlanacak. Ulusal düzeyde yapılan sınavlar, uluslararası standartlara uygun şekilde kademeli olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.’”

 

Bu haberi okuduğumuzda, ehliyet almak için sürücü kurslarına giden adayların teorik sınavlarının elektronik ortamda e-sınav olarak uygulandığını hatırladık. MEB bu kararı çoktan uygulamaya geçirmişti bile. Ehliyet sınavının teorik kısmı, pilot olarak uygulanan Ankara ilinde adayların müracaatlarına göre e-sınav olarak da uygulanmaktadır. 29 Mayıs 2013 tarih ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan “MEB Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği” 28. Madde de ‘Teorik derslerin sınavı, Bakanlıkça belirlenecek esaslara göre merkezî sistemle veya elektronik ortamda yapılır.’ denilmektedir. Bu madde uyarınca bu tarihten itibaren pilot uygulama olan Ankara’da e-sınav uygulanmaktadır.

 

Bu haberle bağlantılı olarak bir diğer haber dikkatimizi çekti. 20 Aralık 2014 tarihli Anadolu Ajansı haberi de şöyle. “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, FATİH Projesi kapsamında 432 bin dersliğin etkileşimli tahta ve yazıcılarla donatılacağını belirterek, ‘Proje kapsamında bugüne kadar 85 bin etkileşimli tahta dağıtımı gerçekleştirdik. Etkileşimli tahtalardan 101 bininin okullara sevkiyatına başlandı.’ dedi.

 

Elvan, 347 bin etkileşimli tahta ve 42 bin yazıcı için ihale yapıldığını ve yüklenici firmalarla sözleşmelerin imzalandığını ifade ederek, 42 bin yazıcının alımının gerçekleştirildiğini ve okullara 16 bin yazıcının gönderildiğini belirtti.”

 

Yukarıdaki iki haberi birlikte okuduğumuzda gözlerimizin önünde cereyan eden, eğitimdeki değişimi çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. Bu iki haberin bize işaret ettiği, eğitimdeki değişimin ayak sesleridir.

 

Günümüzdeki çocuklar daha okuma yazma öğrenmeden elektronik aletlerle tanışmakta; okuma yazma bilmedikleri hâlde akıllı telefonları, tabletleri, akıllı televizyonları… minicik parmakları ve beyin gücü ile kullanmayı hiç de zorlanmadan gerçekleştirebilmektedirler. Bu gün bize “Kğıt kalemle sınav tarih oluyor.” haberi pek gerçekçi gelmese de çok yakın bir zamanda tüm sınavların bu şekilde uygulanacağı apaşikâr ortadadır.

 

Düşünün tarih devirleri yazının icadı ile başlamaktadır. Yazı dediysek, şimdilerde bize çok basit görünen ilk örneklerinin İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiği Çivi Yazısı’ndan bahsediyoruz. Yumuşak toprağa sivri uçlu bir aletle yazılan ve sonra yumuşak toprağın güneşte veya ateşle kurutulması sonucu oluşan yazılı belge. Kâğıdın icadı çok büyük bir olaydı zamanında. Divitle yazmak da çok lükstü bir zamanlar. Bu gün kullandığımız kalem çok daha kolaylaştırdı yazıyı. Fakat bilgisayarın icadı çok farklı ufuklar açtı insanoğluna. İnternetin bulunuşu ise bir çok alanda önüne geçilemez bir hızlı değişimi beraberinde getirdi.

 

Eğitim de bu hızlı gelişmelerden nasibini almak zorunda; almakta da. Tarihte Osmanlı döneminde hattatların, geçimini yazı ile sağlayan kişilerin matbaanın icadına karşı çıkışı her dönem yeniliklere karşı olanlara efsane gibi anlatılır. Biz bu olayı sadece hatırlatmakla yetineceğiz.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın elektronik ortam için yaptığı yatırımlar, FATİH projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar yerli yerinde; duyulan değişimin ayak seslerine, doğru yapılan yatırımlardır. Kâğıdın kokusu, kalemin kâğıt üzerindeki dans edişi ne kadar alışkanlıklarımızdan kolay vazgeçemeyeceğimizi gösterse de; değişim vazgeçilmez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

 

İster istemez hepimiz bu yeni gelişmelere ayak uydurmak, bu yeni eğitim yöntemlerini öğrenmek ve hayatımızda uygulamak zorundayız. Görelim Mevlâm neyler, neylerse güzel eyler. Hepinize güzel bir hafta diliyorum. (22.12.2014)

 

www.facebook.com/ekrem.aytar.9                                                    


www.twitter.com/ekremaytar

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim